fot. gov.pl

Dofinansowanie dla Kół Gospodyń Wiejskich

Działalność społeczno-wychowawcza w środowiskach wiejskich, działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów, wsparcie rozwoju przedsiębiorczości kobiet i  rozwój kultury ludowej – to tylko niektóre z form działalności Kół Gospodyń Wiejskich objętych wsparciem finansowym.

3 kwietnia rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie środków dla Kół Gospodyń Wiejskich. [czytaj więcej] 

– Jest to dofinansowanie celowe przeznaczone na cele statutowe Kół Gospodyń Wiejskich. Jest to dofinansowanie cykliczne i panie z kół są przyzwyczajane, że nabór się powtarza – mówi Łukasz Kowalski, dyrektor Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Łącznie w skali kraju do rozdysponowania jest 120 milionów złotych. Każde koło będzie mogło uzyskać wyższe wsparcie, niż było to dotychczas – zaznacza  Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor oddziału regionalnego ARiMR w Lublinie.

– Kwota jest uzależniona od wielkości koła. Przypomnę, że koła, które liczą do 30 członków (są tam również mężczyźni) uzyskają wsparcie 8 tys. złotych – wskazuje Krzysztof Gałaszkiewicz.

Dla Kół Gospodyń Wiejskich każde wsparcie jest ważne, dzięki niemu mogą się rozwijać, docierać nie tylko do mieszkańców swojego regionu, ale także prezentować lokalne tradycje, kulturę czy wyroby w całym kraju.

Możliwości, co do wykorzystania dofinansowania, są bardzo szerokie.

– Są to środki trwałe służące paniom do realizacji działań, czy też  stroje, ale też są wykorzystywane te środki na działalność pozyskiwania wiedzy w zakresie prowadzonej działalności – wyjaśnia Łukasz Kowalski.

Działalności kół pielęgnuje polskość. We wsi Szorce na Podlasiu ludzie doskonale wiedzą, że polskość objawia się również przez tradycyjną kuchnię. Gospodynie polecają dania regionalne.

W naszym regionie jest bardzo modny i stary zwyczaj. To kartacze, tzw. pyzy, kluski ziemniaczane. (…) Tu było kiedyś zagłębie ziemniaczane i na tym bazujemy najczęściej – zaznacza Bożena Pogorzelska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Szorcowianki”.

Gospodynie zapraszają na Podlasie, by skosztować kartacze. Warto jednak zajrzeć również do innych zakątków kraju, gdzie m.in. dzięki wsparciu z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Koła Gospodyń Wiejskich mogą prężnie się rozwijać.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl