[TYLKO U NAS] Prof. Jędrysek o zatwierdzeniu wniosku Polski ws. poszukiwań geologicznych w strefie ryftu śródatlantyckiego: To wielki przełom

To jest naprawdę wielki przełom, dlatego że trzeba powiedzieć, iż dno oceaniczne w niektórych, wybranych miejscach, niezbyt licznych, bywa bardzo bogate przede wszystkim w metale, ale także w […] węglowodory – powiedział w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Mariusz Orion Jędrysek. Odniósł się w ten sposób do zatwierdzenia przez MDOM wniosku Polski w sprawie planu prac poszukiwawczych złóż masywnych siarczków polimetalicznych w strefie ryftu śródatlantyckiego.

O wydaniu pozytywnej decyzji na temat polskiego wniosku przez Radę Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego poinformowało w komunikacie Ministerstwo Środowiska. [więcej]

Prof. Mariusz Orion Jędrysek wyjaśnił, że ryfty oceaniczne to podwodne góry, gdzie w niektórych miejscach znajdują się bogate złoża metali.

– To są wielkie góry podwodne, 40 tys. kilometrów takich gór, i w niektórych ich miejscach znajdują się bardzo bogate złoża metali, w tym metali ziem rzadkich, w tym również złota – tłumaczył gość „Aktualności dnia”.

Wiceminister środowiska poinformował, że obecnie przygotowywany jest kontrakt, który pozwoli na rozpoznanie geologiczne, a następnie uprzywilejowaną pozycję w aspirowaniu do zasobów geologicznych w strefie ryftu śródatlantyckiego.

– Zatwierdzony został plan robót. Przygotowywany jest w tej chwili kontrakt na znanych zasadach i ten będzie podpisany. Mamy mieć kontrakt na poszukiwania, rozpoznawanie geologiczne, a potem pierwszeństwo w ubieganiu się o wydobycie potężnych zasobów geologicznych właśnie w tej strefie – wskazywał Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.

Polska znajdzie się w elitarnym gronie kilku krajów, które będą mogły prowadzić działania w strefach ryftowych – podkreślił Główny Geolog Kraju.

– Takich krajów na Atlantyku, które mogą to robić w ramach Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego przy ONZ, jest trzy: to jest Rosja, Francja i teraz będzie Polska. To jest przełom. Jesteśmy już w takiej „pierwszej lidze”. W ogóle takich krajów, które mają w strefach ryftowych tego typu kontrakty, jest sześć i Polska jest siódma. Można powiedzieć, że to są same potęgi – zaznaczył prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Całość rozmowy z prof. Mariuszem Orionem Jędryskiem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl