Powstanie Polska Służba Geologiczna i Państwowy Instytut Geologiczny

Polska Służba Geologiczna i Państwowy Instytut Geologiczny to jeden z priorytetów – powiedział prof. Mariusz Orion-Jędrysek, wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju. Ekspert w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja odniósł się także do kwestii poszukiwania gazu łupkowego w Polsce.

Prof. Mariusz Orion–Jędrysek przypomina, że strategię poszukiwania niekonwencjonalnego gazu ziemnego opracował jeszcze w 2006 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Podkreślił, że rząd PO-PSL zaprzepaścił wielką szansę. Dziś – jak zauważa wiceminister środowiska – w tym sektorze panuje chaos prawny. Ponadto spadły ceny surowców, w szczególności ropy i gazu.

Poszukiwanie gazu łupkowego jest bardzo opłacalne wyłącznie z punktu widzenia ekonomicznego. Nie mniej jednak jest to ważna sprawa, ponieważ taka cena surowców nie utrzyma się wiecznie. Według mnie nie ma takiej możliwości. W tej chwili naprawdę trudno jest ocenić sytuację. Na razie mamy pacjenta na OIOM-ie i próbujemy doprowadzić go do funkcjonowania, do niezagrożenia życia – wskazuje prof. Mariusz Orion-Jędrysek.

Amerykańska Agencja Energy Information Administration szacuje, że w Polsce może być ponad 5 bln metrów sześciennych gazu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl