Zakończyły się konsultacje nad projektem Polityki Surowcowej Państwa

Zakończyły się konsultacje społeczne i międzyresortowe nad projektem Polityki Surowcowej Państwa. Teraz dokument będzie konsultowany z regionami. Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek ocenił, że konsultacje będą trwały około roku.

Pierwsza konferencja w tej sprawie ma odbyć się jeszcze w tym tygodniu w Warszawie. Konsultacje będą prowadzone też w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu, Kielcach, Poznaniu czy w Gdańsku.

Wiceminister środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek wyjaśnił, że celem spotkań będzie m.in. informowanie lokalnych społeczności o potencjalnych zyskach związanych z eksploatacją złóż na ich terenie.

W zasadzie nie ma obszaru w Polsce, który by nie dawały jakiejś bazy surowcowej, która może być bogactwem regionów. Są obszary ubogie, ciągle jeszcze miejscami dotknięte bezrobociem strukturalnym, chociaż to bezrobocie bardzo mocno spada. To jest związane z prawidłową polityką prowadzoną przez rząd. My chcemy się do tego dołożyć i surowcami budować siłę gospodarczą regionów, rozwijać drobną przedsiębiorczość, ale też i dużą. Pamiętajmy, że siła tkwi w drobnej przedsiębiorczości, a nie tylko dużej. Duże dają technologie, ale te drobne dają bezpieczeństwo surowcowe – powiedział Mariusz Orion Jędrysek.

Główny Geolog Kraju zwrócił uwagę, że Polska ma bardzo bogate zaplecze surowcowe, którym mało państw w Europie może się pochwalić. Wskazał, że w naszym kraju znajduje się 80 proc. europejskich złóż węgla kamiennego, 100 proc. węgla koksującego i 20 proc. zasobów węgla brunatnego.

Polska jest też bogata w ropę i gaz ze złóż niekonwencjonalnych, np. z łupków, zasoby siarki, kopalin chemicznych, jak sól potasowa, wody termalne, lecznicze i mineralne.

Według wiceministra środowiska, wody geotermalne mogą za kilkadziesiąt lat stanowić główne źródło energetyczne w naszym kraju.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl