Projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody – już w Sejmie

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody dotyczący wycinki drzew. Autorem noweli są posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Projekt przewiduje, że właściciel nieruchomości, który wytnie drzewa, nie będzie mógł jej zbyć na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą przez pięć lat.

Nowela wprowadza też kary administracyjne za złamanie przepisu.

Poseł PiS Wojciech Skurkiewicz podkreśla, że zmiany uszczelnią system, który został zaproponowany na początku tego roku. Jednocześnie zapewnia, że projekt pozostawia możliwość dysponowania własną nieruchomością osobom fizycznym.

– Osoba fizyczna, która dokona wycinki drzew na swojej nieruchomości nie będzie mogła jej zbyć przez okres pięciu lat osobom trzecim, które prowadzą działalność gospodarczą czy na prowadzenie działalności gospodarczej. Chodzi o to, żeby nikt nie wycinał drzew, które przeszkadzają mu na nieruchomości, a później, następnego dnia czy w bardzo krótkim terminie, żeby nie sprzedawali tych nieruchomości m.in. deweloperom pod budowę domów czy budynków wielomieszkaniowych. Chcemy ten system uszczelnić, chcemy zrobić tak, żeby każdy mógł dysponować swoją nieruchomością, ale żeby nie dochodziło do nadużyć tej ustawy przez osoby, które nie do końca postępują z literą prawa – tłumaczył Wojciech Skurkiewicz.

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo.

Przepisy ustawy wzbudziły protesty opozycji i organizacji ekologicznych. Mimo, że był to projekt poselski domagają się odwołania ministra środowiska prof. Jana Szyszko.

Nowelizacją ustawy o ochronie przyrody Sejm zajmie się najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu izby.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl