fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] P. Sałek: Obawiam się, że część polskich firm może nie wytrzymać finansowo unijnej polityki klimatycznej

Komisja Europejska powinna zaproponować rozwiązania legislacyjne, aby duże instytucje finansowe nie wpływały na rynek, bo to chwieje całą gospodarką unijną, a przede wszystkim gospodarką polską – wskazał Paweł Sałek podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. Doradca prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju odniósł się w ten sposób do systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla.

Cena za jedną tonę emisji dwutlenku węgla do atmosfery wynosi obecnie 95 euro. Paweł Sałek zwrócił uwagę, że z szybującymi cenami za możliwość emitowania CO2 mamy do czynienia od kilkunastu tygodni.

– W rynku regulowanym dochodzi do ingerencji bardzo dużych pieniędzy ze strony instytucji finansowych, które doprowadzają do tego, że dzisiaj jest coraz mniej uprawnień na rynku europejskim, a jednocześnie są one coraz droższe. O przyznawaniu ilości uprawnień na całą Unię Europejską decyduje Komisja Europejska (…). EU ETS [Europejski System Handlu Emisjami – red.], który funkcjonuje od 2005 roku (…), obejmuje cały przemysł europejski, także polski. Wszystkie polskie elektrownie, elektrociepłownie, ciepłownie, huty szkła, zakłady ceramiczne czy petrochemia są zmuszone ponosić z tego tytułu obciążenia finansowe – tłumaczył doradca prezydenta RP.

Założeniem systemu handlu uprawnieniami do emisji było doprowadzenie do transformacji gospodarki.

– Transformacji, innowacji, rozwoju gospodarczego, zmiany technologii nikt nie kwestionuje. Natomiast w przypadku Polski mamy do czynienia z ponoszeniem bardzo, bardzo dużych kosztów unijnej polityki klimatycznej. My potrzebujemy kilku dekad, żeby stać się niskoemisyjną gospodarką, a wskutek presji związanej z systemem handlu uprawnieniami do emisji mamy w tym momencie bardzo poważne kłopoty. Nie da się, na przykład w przypadku ciepłowni, inwestować w odnawialne źródła energii (…), a jednocześnie ponosić tak duże koszty związane z zakupem uprawnień. To bardzo poważny problem gospodarczy. Na to nakłada się jeszcze element związany z harmonogramem czasowym dot. EU ETS. Dzisiaj widzimy zwyżkę i może ona dotknąć nawet 100 euro za jedną tonę CO2. Do końca marca wszystkie firmy, które są objęte tym systemem, muszą dokonać zakupu uprawnień, jeśli mają niedobory za poprzedni rok. (…) Jeżeli dana firma nie zakupi odpowiedniej ilości uprawnień za poprzedni rok (bo za dużo wyemitowała) – poniesie karę. Kara wynosi 100 euro, a ponadto firma musi wykupić te brakujące uprawnienia. (…) Obawiam się, że część firm finansowo może tego nie wytrzymać – powiedział gość Radia Maryja.

Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, złożył poprawkę, która ma wykluczać instytucje finansowe z udziału w EU ETS. Doradca prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju ocenił, że jest to słuszny kierunek.

– Obecny (i jeszcze wcześniejszy) polski rząd wiele razy podnosił tę kwestię (…). W 2018 roku dopuszczono dużych graczy finansowych, którzy są zainteresowani krótkim spekulacyjnym zyskiem, a nie bieżącym funkcjonowaniem czy pracą danego zakładu. Natomiast firma, która wskutek obowiązku prawnego uczestniczy w tym systemie, w pierwszej kolejności jest zainteresowana tym, ażeby produkować różnego rodzaju dobra. Komisja Europejska powinna tę sprawę wyjaśnić i zaproponować rozwiązania legislacyjne, aby duże instytucje finansowe nie wpływały na rynek, bo to chwieje całą gospodarką unijną, a przede wszystkim gospodarką polską – podkreślił Paweł Sałek.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl