Prof. Jędrysek w TV Trwam: Polska nie otworzyła polityki surowcowej

Nasza stabilność gospodarcza mogłaby być bardzo mocno oparta o surowce – przekonywał w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam prof. Mariusz Orion Jędrysek, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Geolog Kraju.

Z prowadzącym audycję o. Benedyktem Cisoniem CSsR, profesor rozmawiał na temat: „Polityka surowcowa – bilans otwarcia”. Geolog podkreślał, że Polska jest krajem zasobnym w złoża, jednak rządząca przez ostatnie 8 lat Platforma Obywatelska nie wykorzystała tego potencjału.

Prawo i organizacja państwa powinny z jednej strony, sprzyjać inwestorowi, ale z drugiej strony, chronić też interes państwa tam, gdzie mógłby być on narażony na szwank. Niestety, jedno i drugie, po tych ośmiu latach rządów PO, jest w Polsce w fatalnym stanie – ocenił profesor.

Nie znaczy, że wcześniej było dużo lepiej, ale w niektórych elementach tak – doprecyzował.

Wprowadzenie nowego prawa ekologicznego, brak służby geologicznej jako organu państwa spowodowały, że jest to pole do katastrofalnych działań, trudnych do odwrócenia; Polska przez to straciła korzyści spodziewane, które mogły być (…), mogliśmy odnieść korzyści, których nie odnieśliśmy – wyjaśnił.

Prof. Mariusz Orion Jędrysek zaznaczył, że polska polityka musi bazować na tym, co mamy w kraju. Jak tłumaczył, daje to stabilność i pełną kontrolę państwa nad tym, co się dzieje. Powodem miałyby być także zasoby, w które Polska jest niezwykle bogata.

W warunkach polskich – można powiedzieć – 90 proc. surowców to mogą być surowce lokalnego pochodzenia. Nasza stabilność gospodarcza mogłaby być bardzo mocno oparta o surowce. To oznacza, że moglibyśmy mieć bardzo dobrze planowany wzrost gospodarczy. I może przybywać miejsc pracy – podkreślał prof. Jędrysek.

W poniedziałkowym programie Główny Geolog Kraju zwrócił też uwagę na gospodarcze aspekty działalności Ministerstwa Środowiska.

Pan prof. Szyszko powtarza: „Ministerstwo Środowiska to jest resort gospodarczy”. My zarządzamy w imieniu Skarbu Państwa dla państwa, dla Polaków największym majątkiem narodowym. To, co jest pod nami – nie licząc oczywiście dóbr kultury czy tego typu składowych – jest znacznie więcej warte (…). Jednym z takich surowców o największej wartości ekonomicznej (…) okazuje się być węgiel koksujący. A my, okazuje się, że mamy prawie 100 proc. węgla koksującego w Unii Europejskiej. Nasze zasoby są bardzo cenne – przekonywał minister.

Węgiel koksujący jest niezbędny do produkcji stali, wyrobów metalowych – tłumaczył gość TV Trwam. Zwrócił przy tym szczególną uwagę na Jastrzębską Spółkę Węglową. Powinna być perłą w koronie – zaznaczył.

Całość rozmowy z prof. Mariuszem Orionem Jędryskiem do obejrzenia [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl