fot. Nasz Dziennik/Ewa Sądej

[TYLKO U NAS] Prof. M. Orion-Jędrysek: Prof. Jan Szyszko to człowiek bardzo szlachetny. Wielka, nietuzinkowa postać dla Polski

To człowiek bardzo szlachetny, który dotrzymywał słowa, nie oszukiwał, a doradzał na rzecz Polski – to było jego głównym celem. Wielka, nietuzinkowa postać dla Polski. Będzie nam trudno żyć. Tej dziury nie da się łatwo zakopać. To jest dziura w sercu, głowie, umyśle. Będzie ciężko, ale musimy trzymać się razem, kontynuować i ocalić to, co zostało zrobione – zaznaczył prof. Mariusz Orion-Jędrysek, poseł PiS i były wiceminister środowiska, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Prof. Mariusz Orion-Jędrysek podczas czwartkowych „Aktualności dnia” wspominał śp. prof. Jana Szyszko, byłego ministra środowiska. Pogrzeb ma odbyć się w środę o godz. 11.00 w Starej Miłosnej.

– To człowiek bardzo szlachetny, który dotrzymywał słowa, nie oszukiwał, a doradzał na rzecz Polski. To było jego głównym celem (…). Wielka, nietuzinkowa postać dla Polski. Dla niego polska była wszystkim (…). Będzie nam trudno żyć. Tej dziury nie da się łatwo zakopać. To jest dziura w sercu, głowie, umyśle. Będzie ciężko, ale musimy trzymać się razem, kontynuować i ocalić to, co zostało zrobione – mówił poseł.

https://twitter.com/MariuszJedrysek/status/1181914669252059143

Jeszcze we wtorek prof. Jan Szyszko i prof. Mariusz Orion-Jędrysek wspólnie debatowali na konferencji w Oleśnicy.

– 8 października odbierałem go z lotniska, żartowaliśmy, pojechaliśmy do domu. Zjedliśmy obiad, wypiliśmy, kawę, porozmawialiśmy (…) i pojechaliśmy do Oleśnicy (…). Wymyślił temat: „Polski węgiel. Sprawy gospodarcze, polityczne”. Jego tezą był wniosek, że w kwestii polityki klimatycznej, to sprawa zmiany klimatu jest drugorzędną, a pierwszorzędne są sprawy gospodarcze, czyli że utrudnienie użytkowania węgla w polskiej energetyce, powoduje, że polska gospodarka jest mniej konkurencyjna, w związku z tym musimy dotować inne kraje (…). Miał przeogromną wiedzę z zakresu przyrody ożywionej, funkcjonowania ekosystemu – dojrzałą wiedzę, nie wycinkową. Miał szeroki ogląd sytuacji. Miał pracownię na SGGW, przedwczoraj rozmawialiśmy u mnie w domu przy obiedzie właśnie na temat, co będzie robił w tej pracowni, jakie będą najbliższe działania, jakie przygotował dokumenty. Część z tych dokumentów zapewne pojawi się lada dzień – powiedział gość Radia Maryja.

https://twitter.com/MariuszJedrysek/status/1181898150539403264

Były wiceminister środowiska przypomniał, że minister Szyszko był laureatem „Nagrody dla Pokoju” stowarzyszenia noblistów zrzeszonych w Światową Federację Nauki.

– Tylko dwóch Polaków było laureatami tej nagrody: pierwszym był Jan Paweł II, a drugim Jan Szyszko. Wspaniale zareagował tworząc wielki tom w reakcji na „Laudato si”, dokumentujący o co tu właściwie chodzi. Przetłumaczył „Laudato si” na zagadnienia przyrodnicze funkcjonowania ekosystemów  – wskazał były Główny Geolog Kraju.

Prestiżowa nagroda "Nauka dla Pokoju" za rok 2007, przyznana przez Papieską Akademię Nauk, Światową Federację Nauki…

Opublikowany przez prof. Jan Szyszko Poniedziałek, 19 września 2011

Cała rozmowa z prof. Mariuszem Orion-Jędryskiem dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl