fot. jedrysek.eu

[TYLKO U NAS] Prof. M. O. Jędrysek: Organizacje nazywane przez media „ekologicznymi” nie mają żadnego dorobku w dziedzinie ekologii

Media mówią o „organizacjach ekologicznych”. To nie są żadne organizacje. Nie mają one żadnego dorobku z zakresu ekologii. Mogą mieć chlubny dorobek z elementów protekcjonizmu związanego z konserwacją przyrody. Tak to powinno się nazywać. Często, jak możemy się dowiedzieć, są to jednak narzędzia, dzięki którym można doprowadzić nawet do upadku niektórych gałęzi gospodarki. Elementy ekologii zostały tu zawłaszczone w sposób nieuczciwy – powiedział w „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam były Główny Geolog Kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się sympozjum „Oblicza ekologii”. W nawiązaniu do tytułu konferencji były Główny Geolog Kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek wyjaśnił, czym właściwie jest ekologia.

– Ekologia to nauka o domu, o tym, gdzie żyjemy jako ludzie – „czyńcie sobie Ziemię poddaną”. Ziemię z dużej litery, bo chodzi o planetę. To, co utworzyło naukę, to badanie oddziaływania między przyrodą ożywioną i nieożywioną. To rdzeń ekologii. Ekologia to nie to samo co ochrona środowiska. To nauka mająca narzędzia fizyki, chemii i obejmuje swoje własne narzędzia w sposób statystyczny – podkreślił prof. Mariusz Orion Jędrysek.

I właśnie statystyka powinna być nieodłącznym elementem prac o ekologii – dodał.

– Dzisiaj prace naukowe stricte ekologiczne powinny mieć element bardzo zaawansowanej statystyki, powiązań, czyli związków przyczynowo-skutkowych popartych statystykami – wskazał były Główny Geolog Kraju.

Czego powinny zatem dotyczyć badania ekologiczne?

– Popatrzmy sobie na przykład na ciepło ziemi. Samo ciepło ziemi trudno nazwać ekologią, ale już ekstrakcja tego ciepła, gorących wód, pojawienie się solanek na powierzchni, potem ich zatłaczanie, pozostawienie tego ciepła na powierzchni jest jakimś elementem ekologii. Także powstawanie złóż. Zwróćmy uwagę, że praktycznie wszystkie złoża z tradycyjnych surowców energetycznych to biosfera. Żadne z nich nie powstały w sposób nieorganiczny. To martwa biosfera. Także badania oceanów ich przeogromnych złóż, często większych niż na powierzchni ziemi. Dzisiaj o dnie oceanicznym wiemy mniej niż o powierzchni księżyca – wskazał.

Jak podkreślił prof. Mariusz Orion Jędrysek, ci, którzy nazywają się dzisiaj ekologami są tylko narzędziem w czyichś rękach i niewiele mają wspólnego z ekologią.

– Media mówią o „organizacjach ekologicznych”. To nie są żadne organizacje. Nie mają one żadnego dorobku z zakresu ekologii. Mogą mieć chlubny dorobek z elementów protekcjonizmu związanego z konserwacją przyrody. Tak to powinno się nazywać. Często, jak możemy się dowiedzieć, są to jednak narzędzia, dzięki którym można doprowadzić nawet do upadku niektórych gałęzi gospodarki. Elementy ekologii zostały tu zawłaszczone w sposób nieuczciwy – wyjaśnił prof. Mariusz Orion Jędrysek.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl