fot. twitter.com/malecki_m

[TYLKO U NAS] M. Małecki o Baltic Pipe: Nareszcie Polska nie będzie obciążona gazem o podłożu politycznym

Budowa gazociągu Baltic Pipe to idealne rozwiązanie dla Polski. Dzięki nowej magistrali gazowej nasz kraj będzie niezależny od Rosji. Nareszcie Polska nie będzie obciążona gazem o podłożu politycznym (…). W 2022 roku będziemy mogli korzystać z nowego gazociągu – mówił w poniedziałkowych ,,Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Maciej Małecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Komisji Energii i Skarbu Państwa.

Gaz-System podpisał w poniedziałek w Brukseli umowę na dofinansowanie budowy gazociągu Baltic Pipe, dzięki któremu do Polski ma trafiać gaz z Norwegii. Wsparcie z kasy Unii Europejskiej ma wynieść blisko 215 mln euro, więcej [tutaj] https://www.radiomaryja.pl/informacje/ue-umowa-na-dofinansowanie-polaczenia-gazowego-polski-z-dania-podpisana/

– W Brukseli nastąpiło podpisanie umowy na dofinansowanie budowy strategicznej dla Polski magistrali gazowej Baltic Pipe. Ta umowa jest także strategiczna dla naszej części Europy (…). Podpisanie umowy na dofinansowanie to realizacja decyzji, jaką podjęły państwa członkowskie Unii Europejskiej, o tym że przyznają pomoc finansową dla gazociągu Baltic Pipe. Decyzja zapadła w styczniu br., a dzisiaj podpisaliśmy umowę. Wsparcie europejskich krajów pokazuje, że polsko – duńska inicjatywa jest bardzo ważna – podkreślił Maciej Małecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Gazociąg Baltic Pipe zmniejszy wydatki Polaków, a nasz kraj stanie się niezależny od Rosji.

– Chcemy, żeby gaz z Polski był rozprowadzany w różnych kierunkach i kupowany przez naszych sąsiadów. Działania, jakie podejmujemy służą zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa energetycznego. Wszystko co dotyczy polskich spraw gazowych skupia się na trzech potrzebach: utrzymaniu możliwie najniższych cen energii, żeby portfele Polaków nie ucierpiały, kolejna potrzeba to dostarczenie energii, czyli siły dla coraz lepiej rozwijającej się polskiej gospodarki i na koniec bezpieczeństwo dostaw energii, które możemy zabezpieczyć tylko dzięki ograniczeniu zakupu gazu z Rosji. Rosjanie pokazali już wielokrotnie, że gaz, który oferują jest obciążony politycznie (…). Do tej pory byliśmy zależni od tego, czy ktoś po stronie rosyjskiej zakręci kurek, czy też nie. Był on zakręcany, kiedy decyzje podejmowane w Polsce irytowały Rosję – zaznaczył gość poniedziałkowych ,,Aktualności dnia”.

Strona ukraińska patrzy z niepokojem na Niemcy i Rosję, które chcą uruchomić gazociąg Nord Stream II.

– Patrzymy na to co będzie, jeżeli Niemcy i Rosjanie uruchomią gazociąg Nord Stream II, wówczas bardzo ucierpi Ukraina, ponieważ Rosja zamknęłaby przepływ gazu przez Ukrainę. Polska dzięki Baltic Pipe będzie niezależna od Rosji, mając swoją magistralę gazową. Gazociąg Baltic Pipe będzie pracował od początku października 2022 r., a z końcem grudnia zakończy się niekorzystny kontrakt Polski z Gazpromem – wskazał przewodniczący Komisji Energii i Skarbu Państwa.

Cała rozmowa z Maciejem Małeckim w poniedziałkowych ,,Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl