fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. bp A. Długosz: Ważne, aby dzieci przeżywały Eucharystię we wspólnocie, a nie w kącie przed telewizorem. Trzeba im przypomnieć drogę prowadzącą do Kościoła

Ważne, aby dzieci wiedziały, że drugim domem rodzinnym jest Kościół. W niektórych rodzinach dzieci uczestniczyły we Mszy św. dzięki transmisjom telewizyjnym, dlatego trzeba im przypomnieć drogę prowadzącą do Kościoła. Serdecznie Was proszę, drodzy rodzice, abyście nie ograniczali niedzielnej świątecznej Mszy św. do transmisji telewizyjnej. To nie wystarcza. Dziecko musi autentycznie spotkać się z miejscem, gdzie było chrzczone i gdzie podczas spowiedzi i Komunii św. będzie miało spotkanie z Panem Jezusem – apelował ks. bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Ks. bp Antoni Długosz na antenie Radia Maryja poruszył problem duszpasterstwa dzieci w czasie pandemii i związanych z nim ograniczeń, które miały wpływ nie tylko na kontakty z rówieśnikami, ale także na fizyczne oddalenie się dzieci od wspólnoty Kościoła.

– Ważne, aby dzieci wiedziały, że drugim domem rodzinnym jest Kościół. Przez sakrament Chrztu św. stały się braćmi i siostrami Pana Jezusa. Bywało tak, że w niektórych rodzinach dzieci uczestniczyły we Mszy św. dzięki transmisjom telewizyjnym, dlatego trzeba im przypomnieć drogę prowadzącą do Kościoła. Pan Jezus idzie sto kilkadziesiąt kilometrów z Nazaretu do Jerozolimy, by tam przeżyć spotkanie z Bogiem Ojcem – akcentował biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej.

– Księża są tylko i wyłącznie pomocnikami dla rodziców i dzieci. Dlatego też Wy jako aniołowie stróżowie ukazujcie dzieciom drogę do Matki Bożej. Kto idzie do Matki Bożej, ten na pewno zawsze spotka się z Panem Jezusem. Serdecznie Was proszę, drodzy rodzice, abyście nie ograniczali niedzielnej świątecznej Mszy św. do transmisji telewizyjnej. To nie wystarcza. Dziecko musi autentycznie spotkać się z miejscem, gdzie było chrzczone i gdzie podczas spowiedzi i Komunii św. będzie miało spotkanie z Panem Jezusem – dodał, zwracając się do rodziców.

Gość „Aktualności dnia” podkreślił, iż fizyczna obecność w świątyni podczas Eucharystii jest szczególnie ważna dla najmłodszych, ponieważ do 7. roku życia dziecko formuje swoją postawę wiary.

– Przypomnijcie sobie Wasze zobowiązania związane z sakramentem małżeństwa, kiedy zapraszaliście Pana Jezusa, aby zamieszkał w Waszym domu, by Wasz dom stał się domowym Kościołem. Wtedy przyrzekliście nie tylko dawać życie dzieciom, ale także po chrześcijańsku je wychować. Kościół tylko służy Wam pomocą. Pamiętajcie o tym, że nikt nie zastąpi Waszego świadectwa. Wy w Kościele domowym jesteście pierwszymi katechetami dzieci, pierwszymi nauczycielami i świadkami wiary, obecności Boga w Waszej rodzinie. Dziecko, doświadczając miłości od Was, nabiera przekonania, że Bóg jest miłością. Stąd też błagam Was nad wszystko, abyście nie przekładali na księży, katechetów formacji religijnej dziecka. (…) Nikt nie zastąpi świadectwa Waszej wiary, nawet sam Papież – apelował ks. bp Antoni Długosz.

Papież Paweł VI 22 października 1973 roku podpisał „Dyrektorium o Mszach św. z udziałem dzieci”, w którym polecił, aby dostosowywać schemat Mszy św. do zdolności percepcyjnej najmłodszych.

– Struktura Mszy św. jest często za trudna dla dorosłych, a co dopiero dla dziecka. Dlatego Papież pozwala, aby dokonać adaptacji technicznych czytań i my staramy się to robić na wszystkich pielgrzymkach dla dzieci. One w sposób czynny, aktywny, świadomy i zrozumiały uczestniczą w Eucharystii. To jest bardzo ważne, dlatego staramy się o odpowiednią oprawę wokalną, aby dzieci mogły radośnie śpiewać. (…) Nie gorszcie się, że liturgia dla dzieci jest trochę inaczej ustawiona od schematu, jaki występuje w liturgii Mszy dla ludzi dorosłych. (…) Zależy nam na tym, aby dzieci przeżywały Eucharystię we wspólnocie, a nie gdzieś w kącie przed telewizorem, kiedy jest transmisja Mszy św. – zwracał uwagę gość „Aktualności dnia”.

20 czerwca br. odbędzie się XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci na Jasną Górę.

– Chcemy, aby pielgrzymka w domu Matki Bożej wypadła najwspanialej, jeśli chodzi o frekwencję i udział. My dzieciom stworzymy idealne warunki, żeby mogły wyśpiewać się na koncercie i aby zrozumiały, co Pan Jezus chce im powiedzieć w Eucharystii – zapewniał ksiądz biskup.

Całą rozmowę z ks. bp. Antonim Długoszem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj