fot. Caritas

Caritas apeluje o pomoc dla Wenezueli

Caritas apeluje o włączenie się w akcję „Paczka dla Wenezueli”, dzięki której rodziny wenezuelskich migrantów otrzymają podstawowe produkty żywnościowe oraz środki higieny osobistej – poinformowało biuro prasowe Caritas Polska.

Jak poinformowali autorzy komunikatu Wenezuela to państwo pogrążone w ekonomicznej zapaści, której efektem jest drugi co do wielkości kryzys migracyjny na świecie.

„Jak podaje FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa), 9,3 mln Wenezuelczyków, czyli jedna trzecia populacji, pilnie potrzebuje pomocy żywnościowej. Cierpiący głód, narażeni na problemy związane ze złym funkcjonowaniem służby zdrowia, zagrożeni przemocą, która szerzy się w ogarniętym chaosem kraju, Wenezuelczycy masowo uciekają za granicę. Od 2015 r. wyjechało już 5 mln ludzi, a 1,7 mln z nich wybrało Kolumbię” – czytamy w komunikacie.

W ramach akcji „Paczka dla Wenezueli” Caritas Polska we współpracy z Caritas Colombiana i partnerami, do których należy firma Jeronimo Martins, właściciel marki Biedronka, dostarcza potrzebującym paczki z podstawowymi produktami spożywczymi, takimi jak ryż, olej, fasola, tuńczyk, kawa, mleko w proszku. Odbiorcy pomocy otrzymują też artykuły higieniczne (mydło, szampon, pastę do zębów, płyn do dezynfekcji).

W 2021 r. roku skorzysta z niego tysiąc rodzin wenezuelskich migrantów i najuboższych miejscowych Kolumbijczyków (w sumie ponad 5,3 tys. osób) w departamencie Norte de Santander na wenezuelsko-kolumbijskim pograniczu.

Jedną z tych osób jest Janira González, która od 2,5 roku mieszka wraz z rodziną w kolumbijskiej diecezji Cúcuta. Kobieta pochodzi z wenezuelskiego stanu Carabobo, gdzie pracowała jako kucharka w szkole, w której uczyły się jej dzieci.

„Kiedy rząd nagle zawiesił program żywnościowy w szkołach, bo zabrakło jedzenia, jej sytuacja stała się ekstremalnie trudna” – ocenili autorzy komunikatu.

„Żywności nie było w sklepach, nie było jej nigdzie. Jedliśmy tylko to, co akurat rosło, bądź dojrzewało w danym momencie. Jeśli był to maniok, jedliśmy tylko maniok, jeśli dynia, jedliśmy tylko dynię. Chodziliśmy spać głodni, jedliśmy raz dziennie. Czasem mieliśmy pieniądze tylko na jeden posiłek, a następnego dnia trzeba było wytrzymać i dalej szukać” – wspomina cytowana w komunikacie Janira González.

Akcję „Paczka dla Wenezueli” można wesprzeć wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: WENEZUELA), wysyłając SMS o treści WENEZUELA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) oraz dokonując wpłaty na stronie: Caritas.pl/Wenezuela.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl