[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha: Polska przestaje być gospodarczą kolonią światowych mocarstw

Polska na naszych oczach przestaje być gospodarczą kolonią światowych mocarstw, a małe, polskie firmy potrafią wreszcie wygrywać z wielkimi potentatami – powiedział podczas dzisiejszych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja dr Marian Szołucha. Ekonomista odniósł się do wygranej przez polską firmę sprawy, która walczyła ze światowym koncernem o zatrzymanie zastrzeżonej nazwy.

https://twitter.com/marianszolucha/status/935489704270684160

Urząd Patentowy podjął dziś korzystną decyzję dla małego, polskiego przedsiębiorstwa „Złocisty Kurczak” produkującego przyprawy do mięs. Jeden ze światowych koncernów (firma Knorr wchodząca w skład grupy Unilever) wprowadził na rynek produkt o tej samej nazwie i domagał się cofnięcia zastrzeżonej nazwy przez polską firmę spod Kalisza.

– Wygrał Dawid z Goliatem, a polskie państwo odzyskało wolność (…). Urząd Patentowy w sporze o zastrzeżoną przez małą, polską firmę od 20 lat nazwę jednego z jej produktu stanął po stronie tejże firmy i oparł się żądaniom wielkiego globalnego koncernu, który chciał odebrać polskiej firmie znak towarowy, powołując się na to, iż jest to nazwa zwyczajowa i zbyt pospolita, aby mogła być zastrzeżonym znakiem towarowym. Moim osobistym zdaniem było to żądanie prawem kaduka (…). Urząd Patentowy stanął na wysokości zadania, ochronił polską firmę przed zakusami, zagrożeniem ze strony światowego koncernu – wskazał ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Dr Marian Szołucha podkreślił, że Polska na naszych oczach przestaje być gospodarczą kolonią światowych mocarstw.

– Mówiąc o światowych mocarstwach, mam również na myśli wielkie, globalne koncerny, nie tylko państwa, od których w naszej historii – zwłaszcza najnowszej – byliśmy uzależnieni. Małe, polskie firmy potrafią wreszcie wygrywać z wielkimi potentatami, w tym przypadku dzięki decyzji organów państwowych – mówił ekspert.

Informacja o wygranej małego przedsiębiorstwa bardzo cieszy, ponieważ polskim firmom bardzo brakuje patentów – zaznaczył gość Radia Maryja.

W ostatnich latach w skali roku rejestrowanych jest ok 4 tys. wynalazków, w latach 70-tych było ich aż 10 tys., a przed wojną byliśmy jednym z prymusów światowych – byliśmy na piątym miejscu w Europie, jeżeli chodzi o liczbę patentów rejestrowanych przez obywateli Polski (…). Zwłaszcza rodzimym firmom brakuje silnych marek. Przez ich niedosyt polska gospodarka została sprowadzona do roli podwykonawcy w globalnym i europejskim łańcuchu powiązań gospodarczych – akcentował ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Dr Marian Szołucha skomentował także porozumienie współpracy na rzecz wspólnej agencji ratingowej, które podpisały dziś Giełda Papierów Wartościowych, Polski Fundusz Rozwoju i Biuro Informacji Kredytowej [czytaj więcej].

– Nareszcie. Po roku 2008, po ówczesnej kompromitacji trzech największych globalnych agencji ratingowych, których wycen polskiej gospodarki, naszej wiarygodności kredytowej tak bardzo się ostatnio obawialiśmy, coraz więcej powstaje na świecie agencji niezależnych, narodowych, regionalnych, takich, które tworzą alternatywę i chcą na zdrowych zasadach konkurować z trzema wielkimi potentatami. Trzy podmioty kontrolowane przez państwo, które dzisiaj, na bazie spółki-córki Giełdy Papierów Wartościowych, chcą naszą, narodową agencję tworzyć – to jest krok zdecydowanie w dobrym kierunku – wyjaśnił ekspert.

Gość „Aktualności dnia” odniósł się również do wprowadzanej przez Ministerstwo Finansów akcyzy na e-papierosy.

– Jest to nowy podatek, ale wbrew temu, co mówią krytycy, chcę uspokoić – ten podatek nie dotknie w pierwszej kolejności i w większości polskich firm. Dotknie zwłaszcza jeden z wielkich koncernów tytoniowych, który opanował w ostatnich latach 60-70 proc. polskiego rynku e-papierosów (…). Jest to dodatkowe obciążenie konsumpcji, ale ja tego pomysłu Ministerstwa Finansów będę bronił, bo jest to kolejny etap uszczelnienia podatkowego, a sam e-papieros jest używką i – jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia – co najmniej nieneutralny dla zdrowia (…). Ministerstwo Finansów szacuje, że z podatku z samych e-papierosów do budżetu wpłynie ok 75 mln zł – akcentował ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Cała rozmowa z dr. Marianem Szołuchą z „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl