fot. twitter.com

MRiRW: Poprawiły się wyniki finansowe spółek hodowli koni

W spółkach hodowli koni nastąpiła znaczna poprawa wyników finansowych. W ubiegłym roku z 14 spółek hodowli koni siedem miało straty, a w tym roku tylko 3 mają nieznaczny wynik ujemny – poinformował wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski.

Wiceminister spotkał się we wtorek z prezesami 14 państwowych Stadnin Koni i Stad Ogierów. Celem było podsumowanie działalności oraz przedstawienie wyników finansowych stadnin. Było to trzecie spotkanie z szefami spółek hodowlanych nadzorowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Babalski zaznaczył, że dobiegają końca prace związane z przygotowaniem Programu Hodowli Koni w Polsce.

„Na koniec roku lub najdalej na początku przyszłego roku program ten będzie gotowy i przekazany do akceptacji ministrowi” – powiedział. Jak mówił, program ten opracowuje zespół złożony z 40 osób pod kierownictwem prof. Mariana Kapronia z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Tematem rozwoju polskiej hodowli koni zajmuje się powołana w maju tego roku Rada ds. hodowli koni, w skład której weszli wybitni znawcy tej problematyki, m.in. profesorowie uczelni rolniczych. Powołanie rady było skutkiem problemów, jakie wystąpiły w stadninie w Janowie Podlaskim, m.in. spowodowanymi zgonami klaczy należącymi do Shirley Watts.

Ministerstwo Rolnictwa powołując Radę poinformowało, że utworzenie jej podyktowane jest potrzebą wsparcia ze strony naukowców i ekspertów procesów racjonalizacji hodowli koni w Polsce oraz skoordynowania działań prowadzących do naprawy funkcjonowania tego obszaru rolnictwa, a w konsekwencji do rozwoju hodowli koni. Rada ma za zadanie dokonanie oceny sytuacji w hodowli koni w Polsce, określenie zagrożeń dla rozwoju hodowli oraz sformułowanie zaleceń prowadzących do działań naprawczych.

Wiceminister przypomniał także, że w państwowych spółkach hodowlanych oprócz koni czystej krwi arabskiej jest jeszcze osiem innych ras hodowlanych. Zaznaczył, że dominacja koni arabskich powoduje, że hodowle innych ras są mniej zauważalne, choć one mają dobre wyniki.

Mimo pewnych problemów z hodowlą koni arabskich stadnina w Michałowie w ostatnim okresie odnotowała sukces. Michałowski ogier Equator (QR Marc – Ekliptyka/Ekstern) został wiceczempionem świata na prestiżowym konkursie w Paryżu. W pokazie wzięło udział ponad 100 koni z całego świata.

„Były to najważniejsze pokazy, jakie odbywają się na świecie” – powiedział PAP prezes tej stadniny Maciej Grzechnik. Podkreślił, że z siedmiu wystawionych tam przez stadninę Michałów koni pięć zdobyło nagrody.

Ogier Equator zdobył tytuł Wiceczempiona Świata w kategorii Ogierów Starszych podczas Le Salon du Cheval Paris 2017, którego kulminacyjnym punktem był Czempionat Świata Koni Czystej Krwi Arabskiej. Polski koń zdobył również nagrodę specjalną za Najlepszy Ruch wśród ogierów, zaś w rywalizacji klasowej sędziowie nagrodzili go aż dziesięcioma „20-tkami”: pięć za typ, dwie za głowę z szyją oraz trzy za ruch.

PAP/RIRM

drukuj