fot. PAP/Adam Warżawa

A. Macierewicz: Kończy się okres beznadziei w Marynarce Wojennej

Podniesienie bandery na ORP „Kormoran” kończy okres beznadziei i niezdolności do działania – powiedział w Gdyni minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Podkreślił konieczność wojskowej obecności Polski na Bałtyku.

Minister obrony wziął udział w obchodach 99. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP. W południe odbyła się uroczysta odprawa warty i wręczenie medali.

odprawa warty i wręczenie medali.

odprawa warty i wręczenie medali.

Następnie uroczyście podniesiono banderę na niszczycielu min ORP „Kormoran”. To pierwsza od wieli lat nowa jednostka w polskiej Marynarce Wojennej.

Minister Antoni Macierewicz zapewnił, że za tym okrętem pójdą dwie kolejne jednostki tego samego typu.

Zostały już podjęte decyzję o budowie dwóch takich samych jednostek. Zapadły decyzję o budowie następnych okrętów, w tym okrętu „Ratownik”. W ciągu najbliższych kilkunastu dni wybierzemy naszego partnera w budowie, co najmniej trzech nowoczesnych okrętów podwodnych wyposażonych w rakiety manewrujące. Tak, żeby nikomu nie śniło się o tym, aby zagrozić polskim granicą, by zagrozić polskiemu morzu – podkreślał minister obrony narodowej.

Decyzję o powołaniu Marynarki Wojennej RP Józef Piłsudski podjął 28 listopada 1918 r. Pierwszą bazą Marynarki był Puck, gdzie cumował pierwszy polski okręt wojenny ORP „Pomorzanin”. Z czasem utworzono porty wojenne w Gdyni i na Helu; marynarka otrzymała też nowe okręty, w tym niszczyciele i okręty podwodne.

Obecnie flota polska dysponuje czterdziestoma okrętami oraz ponad czterdziestoma samolotami i śmigłowcami.

RIRM/PAP/TV Trwam News

 


GALERIA: Gdynia: obchody 99. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej. fot. PAP/Adam Warżawa

drukuj