fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha: Warto być na bieżąco z tym, co dzieje się w trakcie trwającego 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy

Warto być na bieżąco z tym, co dzieje się w trakcie 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy, bo podczas paneli i różnych imprez towarzyszących jest okazja do dyskusji, a tej nigdy za wiele podkreślił dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W Krynicy trwa 29. Forum Ekonomiczne, nazywane niekiedy „polskim Davos”. Jest to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń gospodarczo-politycznych w naszym kraju. W spotkaniach bierze udział ponad 4 tysiące osób. Jednym z tematów omawianych podczas tegorocznego Forum jest rozwój gospodarczy. Według prognoz, PKB na jednego polskiego mieszkańca będzie takie, jak w krajach starej „15” Unii Europejskiej za 14 lat.

Są to coraz bardziej realne prognozy, mam nawet wrażenie, że chwilamikonserwatywne. Dlaczego ten temat jest tak ważny? Przede wszystkim gospodarka nie tyle polska, co światowa przechodzi właśnie z fazy szybszego do wolniejszego wzrostu. Odwołam się w tym miejscu do ostatnich danych. Otóż gospodarka niemiecka po raz pierwszy od dawna w pierwszym kwartale tego roku spowolniła do poziomu ujemnego, czyli zamiast rozwijać się notuje regres. W tym samym czasie natomiast wzrost PKB dla polskiej gospodarki wyniósł 4,4 proc. Stąd różnicę między tempem polskiej a niemieckiej gospodarki widać gołym okiem – zauważył dr Marian Szołucha.

Jak podkreślił, warto być na bieżąco z tym, co dzieje się w trakcie 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Bo podczas paneli i różnych imprez towarzyszących uczestnicy krynickiego spotkania mają okazję do dyskusji, a tej nigdy za wiele. Także do nawiązania lub wzmocnienia kontaktów zagranicznych, czy do zacieśnienia współpracy biznesowej ze sferą publiczną, ale również do pewnych podsumowań i wreszcie do prezentacji firm. Szczególnie polecam to, co prezentuje PKN Orlen, który przedstawia swoją strategiczną agendę badawczą, czyli dokument uwzględniający wyzwania otoczenia konkurencyjnego. Definiuje on obszary inwestycji przede wszystkim w innowacje, ale także w różne modele biznesowe, nowe technologie na horyzoncie aż do 2030 roku – dodał gość Radia Maryja.

W czwartek dowiemy się, kto zdobędzie nagrodę Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy. Faworytem jest premier Mateusz Morawiecki.

Całą rozmowę z dr. Marianem Szołuchą można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl