fot. PAP/Radek Pietruszka

J. Gowin: Polscy naukowcy chcą wracać z zagranicy

W Krynicy-Zdroju trwa drugi dzień 29. Forum Ekonomicznego. W ramach towarzyszącego mu Forum Polonijnego, odbył się między innymi panel poświęcony powracającym z emigracji i ofercie, jaką polskie państwo kieruje do takich osób. Wzięli w nim udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Uczestnicy debaty rozmawiali o tym, jak Polska może stać się atrakcyjnym pracodawcą dla powracających z emigracji, m.in. młodych kończących studia za granicą czy polskich badaczy pracujących na zagranicznych uczelniach. O tej drugiej grupie mówił wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin.

– Uruchomiłem program „Powroty”. Zaoferowaliśmy bardzo korzystne warunki finansowe polskim uczonym, zwłaszcza młodym uczonym, żeby wrócili ze Stanfordu, Oxfordu czy Yale. Oferujemy atrakcyjne warunki finansowe im i jednocześnie zapewniamy finansowanie ich miejsc pracy uczelniom. Jaka jest reakcja? Zainteresowanie jest dużo większe ze strony polskich naukowców, by wracać do Polski niż polskich uczelni, żeby ich przyjmować – podkreślił Jarosław Gowin.

Wicepremier mówił, że w świecie akademickim jest dużo barier mentalnych; boi on się otworzyć na tzw. rekinów świetnie radzących sobie w nauce światowej.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl