fot. PAP/Wojtek Jargiło

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki o sporze wewnątrz Porozumienia Jarosława Gowina: Wygląda to tak, że powstanie czwarty podmiot, który będzie funkcjonował w ramach Zjednoczonej Prawicy

Można powiedzieć, że ta sprawa jest już chyba przesądzona. Doszło do podziału w Porozumieniu i osoby wykluczone przez Jarosława Gowina zakładają nową formację polityczną. Są to politycy związani m.in., z Adamem Bielanem. Wygląda to tak, że na pewno powstanie czwarty podmiot, który będzie funkcjonował w ramach Zjednoczonej Prawicy (…). Zbyt mocna jest temperatura medialna różnych animozji, wypowiedzi między byłymi kolegami z Porozumienia. Pojawiają się mocne sformułowania, bo mówi się o zdrajcach czy braku lojalności – mówił dr Krzysztof Kawęcki, politolog, prezes zarządu stowarzyszenia „Wiara i Czyn”, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dr Krzysztof Kawęcki odniósł się do zawirowań politycznych wokół wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Parlament już czterokrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara. Mówiąc precyzyjniej, to Senat, w którym większość ma opozycja, torpedował kolejne kandydatury z kandydaturą posła Bartłomieja Wróblewskiego. Teraz będziemy mieli piąte podejście, a sytuacja jest dość paradoksalna, dlatego że kadencja Adama Bodnara upłynęła we wrześniu ubiegłego roku. W połowie kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy, który zezwala na przedłużenie urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich mimo upływu kadencji, jest niekonstytucyjny – powiedział politolog.

Obecnymi kandydatami na urząd RPO są: senator Lidia Staroń wystawiona przez PiS i prof. Marcin Więcek, za którym opowiada się PSL Pozostaje pytanie, czy Porozumienie Jarosława Gowina zdecyduje się postawić na prof. Marka Konopczyńskiego.

– Internauci bardzo szybko wyszukali wpisy na Twitterze i obszarze społecznościowym prof. Marka Konopczyńskiego, które dyskwalifikują profesora jako kandydata całej Zjednoczonej Prawicy. Było to […] m.in. wyrażanie wsparcia dla strajku kobiet […]. Pojawia się pytanie, dlaczego Jarosław Gowin jako lider Porozumienia zgłosił taką kandydaturę – mówił prezes zarządu stowarzyszenia „Wiara i Czyn”.

Historyk skomentował wewnętrzny spór, który jest zauważalny w Porozumieniu Jarosława Gowina.

– Można powiedzieć, że ta sprawa jest już chyba przesądzona. Doszło do podziału w Porozumieniu i osoby wykluczone przez Jarosława Gowina zakładają nową formację polityczną. Są to politycy związani m.in., z Adamem Bielanem. Wygląda to tak, że na pewno powstanie czwarty podmiot, który będzie funkcjonował w ramach Zjednoczonej Prawicy (…). Zbyt mocna jest temperatura medialna różnych animozji, wypowiedzi między byłymi kolegami z Porozumienia. Pojawiają się mocne sformułowania, bo mówi się o zdrajcach czy braku lojalności. Jeśli te emocje nie zostaną ukrócone, to może to stanowić problem dla Zjednoczonej Prawicy – podsumował dr Krzysztof Kawęcki.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Krzysztofa Kawęckiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl