fot. facebook.com/PrawicaKawecki/

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: 100. rocznica Bitwy Warszawskiej nie pokazała uniwersalnego znaczenia tego zwycięstwa

100. rocznica Bitwy Warszawskiej nie miała charakteru międzynarodowego, co mogłoby pokazać uniwersalne znaczenie wydarzenia. Obroniliśmy wówczas nie tylko Polskę, ale i Europę przed zarazą bolszewicką. Czeka nas realizacja zobowiązania moralnego wobec naszych przodków, jakim jest uczczenie znaczenia tego wydarzenia – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, historyk i politolog, w środowym programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

Dr Krzysztof Kawęcki przedstawił najważniejsze wydarzenia 2020 roku. Zaliczył do nich: pandemię koronawirusa, wybory prezydenckie i orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego potwierdzające konstytucyjną ochronę życia.

– Andrzej Duda zapowiedział, że chce być prezydentem polskich spraw. To dobra zapowiedź prezydentury. Niewątpliwie będzie to też wymagało obywatelskiej mobilizacji, żeby prezydent tego postanowienia dotrzymał. (…) Ważny był też wielki wyczyn Bartosza Zmarzlika, który zdobył mistrzostwo świata na żużlu. Wygrał również w 2019 roku. Żaden Polak tego wcześniej nie dokonał. (…) To bardzo dobry przykład dla młodych Polaków. Bartosz Zmarzlik to bardzo skromna osoba. Pytany o swoją wiarę, podkreślił, że jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na właściwym miejscu. Dla niego uczęszczanie na niedzielną Mszę św. jest rzeczą absolutnie normalną. Mówił, że zawsze jest w niedzielę w kościele, niezależnie od tego, czy są zawody żużlowe, czy nie – wskazał politolog.

2020 r. upłynął m.in. pod znakiem 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Historyk zaznaczył w tym kontekście, że „to bardzo ważne wydarzenie”.

– Niestety, rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej nie miała charakteru międzynarodowego, co mogłoby pokazać uniwersalne znaczenie wydarzenia. Obroniliśmy wówczas nie tylko Polskę, ale i Europę przed zarazą bolszewicką. Czeka nas jednak realizacja zobowiązania moralnego wobec naszych przodków, jakim jest uczczenie znaczenia tego wydarzenia, również w wymiarze materialnym. Są różne pomysły, jak powstanie łuku triumfalnego czy pomnika dla gen. Józefa Hallera – powiedział gość Telewizji Trwam.

W 2020 r. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie tzw. aborcji. Doszło do sporu odnoszącego się do kwestii obrony życia dzieci nienarodzonych.

– Tzw. strajk kobiet jest częścią tego, co można nazwać globalistycznym ruchem feministycznym. Nieprzypadkowo początek tzw. międzynarodowego strajku kobiet miał miejsce w 2016 r. w krajach kontynentu amerykańskiego, w dużym stopniu w krajach chrześcijańskich. (…) W okresie bożonarodzeniowym wprowadzono w Argentynie daleko idącą możliwość zabijania dzieci nienarodzonych na życzenie. To pokazuje, że kraje katolickie są szczególnym terenem oddziaływania różnych środowisk międzynarodowych, które dążą do zniszczenia ładu moralno-prawnego w tych państwach. To działania świadome, zaplanowane, skoordynowane. Nie ma tu miejsca na spontaniczność – podkreślił dr Krzysztof Kawęcki.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl