[TYLKO U NAS] Dr M. Kaleta: Wolność w nowych mediach często wiąże się z pewnego rodzaju swawolą. Doświadczamy hejtu, dezinformacji, przekazywania nieprawdziwych informacji czy propagandy

Nam się wydaje, że im przestrzeń internetu jest szersza, tym mamy coraz większą wolność. Człowiek otrzymał od swego Stwórcy, od Pana Boga, wolność, tylko że jeżeli wchodzimy w przestrzeń nowych mediów, wchodzimy w przestrzeń internetu, to często zapominamy, że są pewne jej granice, których przekraczać nie możemy – mówił we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr Mateusz Kaleta, wykładowca Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, organizator konferencji „Nowe media do kwadratu”.

10 maja 2022 r. odbyła się konferencja „Nowe media do kwadratu – kreatywność + innowacyjność + nowoczesność”  Miała ona charakter hybrydowy, gdyż odbywała się zarówno w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu , jak i w internecie – za pośrednictwem transmisji online.

– Jest duże zainteresowanie obszarem tematycznym poświęconym nowym mediom czy też „nowym nowym mediom” (jak to dzisiaj określamy), czyli mediom społecznościowym, ponieważ przestrzeń nowych mediów dotyka niemal każdej dziedziny naszego życia – dotyka medycyny, dotyka finansów, dotyka mediów, dziennikarzy, dotyka naszej codzienności – studentów, którzy na co dzień korzystają z nowych platform. Stąd duże zainteresowanie wśród naukowców, studentów i doktorantów konferencją – zaznaczył dr Mateusz Kaleta.

Gość audycji „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że z jednej strony nowe media stanowią naszą codzienność, co dobitnie pokazał zwłaszcza okres pandemii, a z drugiej strony nie możemy stać się zbytnio od nich zależnymi.

– Co nam zostanie w sytuacji, kiedy chociażby dotknie nas blackout, który był tak szumnie w mediach zapowiadany, dotknie nas groźba wojny, z którą zmagają się nasi sąsiedzi na wschodzie? Może to powodować pewne problemy, że stracimy np. połączenia internetowe, stracimy możliwości sieci, cyfryzacji, technologii, nad którą pracowaliśmy jako społeczeństwo – jako człowieczeństwo – tak wiele lat – zauważył rozmówca Radia Maryja.

Nowe media dają człowiekowi także złudne wrażenie większej wolności.

– Nam się wydaje, że im przestrzeń internetu jest szersza, tym mamy coraz większą wolność. Człowiek otrzymał od swego Stwórcy, od Pana Boga, wolność, tylko że jeżeli wchodzimy w przestrzeń nowych mediów, wchodzimy w przestrzeń internetu, to często zapominamy, że są pewne jej granice, których przekraczać nie możemy. Często wolność w nowych mediach wiąże się z pewnego rodzaju swawolą. Dzisiaj doświadczamy, chociażby różnego rodzaju hejtu, dezinformacji, przekazywania nieprawdziwych informacji, propagandy. To jest narzędzie wykorzystywane też przez tych, którzy chcą nam zaszkodzić i musimy mieć tego ogromną świadomość – podkreślał wykładowca AKSiM w Toruniu.

Z tego powodu należy zastanowić się, w jaki sposób edukować młode pokolenie do właściwego korzystania z nowych mediów. Zresztą dotyczy to nie tylko młodych ludzi.

– Każdy z nas powinien kształtować się w odpowiedzialności do korzystania z mediów. Pięknie o tym przecież wspominał nie tak dawno zmarły ks. bp Adam Lepa – zwrócił uwagę dr Mateusz Kaleta.

Odpowiedzialność za edukację do odpowiedzialnego korzystania z nowych mediów powinna spoczywać szczególnie na rodzicach. Z jednej strony to dobrze, że dzieci od najmłodszych lat są przyzwyczajane do cyfrowego świata, jednak powinny także poznać odpowiednio świat realny, przebywać z rodzicami oraz z bliskimi.

Całość rozmowy z dr. Mateuszem Kaletą z audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj