[TYLKO U NAS] A. Bujara o ustawie ograniczającej handel w niedzielę: Są sklepy, które nadal udają biblioteki, czytelnie czy wypożyczalnie sprzętu sportowego

Placówka handlowa może być czynna w zakładzie kultury, sportu, rekreacji, a nie odwrotnie. Nie można uruchomić zakładu kultury w sklepie – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Alfred Bujara podkreślił, że wiele sklepów wykorzystuje pracowników w niedzielę, nie dając im możliwości odpoczynku i spędzenia czasu z rodziną.

– Sklepy za wszelką cenę chcą handlować w niedzielę. O ile pracodawca sam z rodziną stanie przy ladzie, to może to robić. Jednak są to sieciówki, które zatrudniają pracowników w niedzielę i przymuszają ich do pracy. Ustawa została wprowadzona po to, aby uszanować niedzielę, a pracownicy mieli prawo do odpoczynku i spędzenia czasu z rodziną – powiedział przewodniczący.

Przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” zaznaczył, że sklepy na różne sposoby próbują obejść zakaz handlu w niedzielę, zmuszając jednocześnie pracowników do pracy.

– Są sklepy, które nadal udają biblioteki, czytelnie czy wypożyczalnie sprzętu sportowego. Ustawa mówi jednoznacznie, że placówka handlowa może być czynna w zakładzie kultury, sportu, rekreacji, a nie odwrotnie. Nie można uruchomić zakładu kultury w sklepie – podkreślił Alfred Bujara.

Gość Radia Maryja wskazał również, że organy odpowiedzialne za kontrolę nie prowadzą systematycznej inspekcji.

– Pisaliśmy do Państwowej Inspekcji Pracy, żeby kontrole były bieżące i mogły wykazać powtarzalność czynu. Muszą być one sukcesywne, powtarzające się. Nie widzę, aby kontrole były prowadzone. (…) Prokuratura może przekwalifikować czyn z wykroczenia na przestępstwo w przypadku powtarzalności czynu. Niektóre sklepy mamy czynne od lutego jako pseudowypożyczalnie sprzętu albo pseudoczytelnie – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Alfred Bujara zaakcentował, iż wszelkie łamanie prawa zakazującego handel w niedzielę należy zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy.

– Sklepy idą na żywca, łamiąc ustawę za wszelką cenę. Liczą, że z tego tytułu nie poniosą żadnych konsekwencji. Myślę, iż jest wielu zwolenników ustawy ograniczającej handel w niedzielę, a tym bardziej sprzedaży alkoholu w sklepach monopolowych. Prosimy o zgłaszanie przypadków łamania ustawy na policję, aby sprawdziła funkcjonowanie sklepu – podkreślił przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Alfreda Bujary można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl