fot. pixabay.com

Walka o wolne niedziele

„Solidarność” handlowa domaga się doprecyzowania ustawy o wolnych niedzielach. Część sklepów spożywczych pod szyldem placówek pocztowych wykorzystuje przepisy i handluje w niedzielę oraz święta.

Minęły 3 lata od wejścia w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i inne święta.

– Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę zaczyna być coraz bardziej dziurawa. Właśnie zapis, że wyłącza się placówki pocztowe z ustawy, niestety robi bardzo dużo złego. Poza „Żabkami” w tej chwili wiele innych sklepów – i to dużych sklepów – zaczyna się okrzykiwać placówkami pocztowymi – mówił Alfred Bujara, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ „Solidarność”.

Sklepy te podpisują umowy z operatorami pocztowymi, aby utrzymać status placówki pocztowej. To rodzi szereg wątpliwości – dodał Alfred Bujara.

– Chcemy, żeby te sklepy się określiły, czy są placówkami pocztowymi czy są sklepami spożywczo-monopolowymi – wskazał.

Dlatego „Solidarność” wystosowała pismo do prezydenta Andrzeja Dudy o znowelizowanie ustawy o wychowaniu w trzeźwości w taki sposób, aby placówki pocztowe nie mogły handlować alkoholem.

Przeciwnicy ograniczenia handlu w niedziele często podnoszą argumenty ekonomiczne dotyczące strat finansowych.

– Żadna tragedia ekonomiczna nie nastąpiła, bezrobocie nie wzrosło, PKB się  z tego powodu nie zmniejszyło. Natomiast ustawa spowodowała dosyć duże zadowolenie wszystkich tych, którzy pracują w handlu detalicznym – zaznaczył prof. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu Białostockiego.

Niedziela to przede wszystkim dzień dla Boga i drugiego człowieka – o czym wielokrotnie przypominał metropolita  katowicki ks. abp Wiktor Skworc.

– Nie pozwólmy sobie odebrać duchowego aspektu przeżywania i świętowania niedzieli. Niech ona będzie rzeczywiście dniem dla Boga i dla człowieka. W ten sposób zabezpieczymy niedziele dla siebie i dla przyszłych pokoleń – wskazał metropolita katowicki.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki wraz z ks. abp. Wiktorem Skworcem – przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa KEP – na początku marca wystosowali apel o poszanowanie niedzieli jako dnia wolnego od pracy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl