W Wielką Sobotę i Wielkanoc Inspekcja Pracy będzie przyjmować zgłoszenia dot. łamania zakazu handlu

W Wielką Sobotę i Wielkanoc okręgowe oddziały Państwowej Inspekcji  Pracy będą przyjmowały zgłoszenia dotyczące łamania zakazu handlu.

W myśl obwiązującej od 1 marca ustawy ograniczającej handel w niedzielę i święta, w sobotę sklepy mogą być otwarte do godz. 14.00, a w pierwszy dzień Wielkanocy wszystkie powinny być zamknięte.

W Wielką Sobotę kontrolerzy będą sprawdzać niektóre ze zgłoszeń dotyczących nieprzestrzegania ustawy. Decyzję o przystąpieniu do czynności kontrolnych każdy z okręgów PIP ma podejmować indywidualnie.

Ewentualne zastosowanie sankcji, które grozi za złamanie zakazu handlu, będzie nakładane dopiero po zakończeniu kontroli, czyli po Świętach – mówi Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek.

– Wiadomo, że nie można zakończyć w tym samym dniu kontroli, bo ona rozciąga się na inne dni, żeby móc przedstawić wszystkie dowody na daną okoliczność. Wszystkie materiały muszą rzeczywiście być dobrze zbadane przez Inspektora Pracy, żeby nałożyć mandat karny i skierować sprawę do sądu za wykroczenie – podkreśla Wiesław Łyszczek.

Przypadki nieprzestrzegania przepisów ograniczających handel zgłoszone w Wielkanoc zostaną sprawdzone po świętach.

Za złamanie zakazu handlu grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

 

W tym miesiącu za nieprzestrzeganie przepisów inspektorzy PIP nałożyli 54 mandaty karne, skierowali do sądu 38 wniosków o ukaranie. W 55 przypadkach sprzedawcy zostali natomiast pouczeni.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl