Do połowy kwietnia mają zakończyć się prace nad programem „Krajowy Pakiet Czyste Powietrze”

W połowie kwietnia mają zakończyć się prace nad programem „Krajowy Pakiet Czyste Powietrze”. To kolejny etap walki ze smogiem. Program przewiduje dotacje na ocieplanie budynków jednorodzinnych wraz z jednoczesną wymianą pieców na bardziej ekologiczne.

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza ze spalinami oraz drobnym pyłem unoszonym wraz z dymem. Zanieczyszczone powietrze to problem wielu polskich miejscowości. Dlatego – jak poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk – przygotowywany jest program „Krajowy Pakiet Czyste Powietrze”.

– W połowie kwietnia mają zakończyć się prace nad nowym programem antysmogowym. Zgodnie z nim ocieplenie domów będzie wiązało się z wymianą pieców – wskazał minister Kowalczyk.

Program obniży koszty ogrzewania – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

– Ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste – wskazał szef polskiego rządu.   

Przepisy skierowane będą do właścicieli domów jednorodzinnych. Osoby, które zdecydują się na gruntowną termomodernizację budynku wraz z jednoczesną wymianą pieca na bardziej ekologiczny, otrzymają dotacje. Ich wysokość zależna będzie od zamożności, dlatego osoby uboższe mają otrzymać więcej. Bogatsi otrzymają ulgę – wskazał ekonomista dr Marian Szołucha.

– Ministerstwo Środowiska proponuje – w konsultacji i w porozumieniu z Ministerstwem Finansów – ulgę podatkową, czyli coś w rodzaju ulgi inwestycyjnej dla tych, którzy zmienią sposób ogrzewania swoich domów – zwrócił uwagę dr Szołucha.

Budżet programu na 10 lat ma wynieść około 25 mld zł. Większość środków ma pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Część pieniędzy uzyskana zostanie w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Działania antysmogowe mają prowadzić do poprawy jakości paliw – podkreślił wiceprezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych dr Piotr Paszko.

– Finansowanie tego typu operacji chyba po raz pierwszy powinno przynieść skutek w większej skali. To połączone ze zmianami prawnymi polegającymi na tym, by wyeliminować z rynku paliwa bardzo niskiej jakości, czyli takie, które powstają np. z mułów węglowych – wskazał dr Piotr Paszko.

To kolejny krok w walce ze smogiem. W styczniu Ministerstwo Energii zapowiedziało obniżenie cen energii w nocy dla odbiorców ogrzewających domy energią elektryczną. Warunkiem jest jednak wykazane zwiększone zużycie prądu w godzinach nocnych. Taryfy antysmogowe są niższe o około 50 proc. Dr Bogdan Sedler z Fundacji Naukowo Technicznej Gdańsk powiedział, że obniżki powinny obowiązywać przez całą dobę.

– Te taryfy należy radykalnie obniżyć, np. do połowy, bo i tak ten prąd w godzinach nocnych nie jest wykorzystywany, ale w nocy się nie grzeje budynków, bo ludzie śpią. Należy to ciepło z prądu akumulować, więc należy też doinwestować instalację do akumulacji – zaznaczył dr Bogdan Sedler

Ostateczne założenia programu antysmogowego zostaną przedstawione w połowie kwietnia.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl