fot. flickr.com

Sondaż dla „Rzeczpospolitej”: Polacy przystosowali się do ustawy ograniczającej handel w niedziele

Polacy łatwo przystosowali się do ustawy ograniczającej handel w niedziele – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

33,8 proc. ankietowanych wie, które dwie niedziele są handlowe, a które nie. Prawie 12 proc. badanych ma tę informację w kalendarzu. Blisko 26 proc. osób w sondażu przyznało, że na wszelki wypadek nie planuje zakupów w niedzielę, a prawie 25 proc. zawsze szuka informacji na ten temat.

Poseł PiS Adam Abramowicz zaznaczył, że obawy przeciwników ustawy ograniczającej handel w niedziele nie zostały potwierdzone.

– Przed tym wprowadzeniem straszono nas różnie. Mówili, że będzie zapaść ekonomiczna, będą bunty społeczne i zwolnienia pracowników. Wszystkie te przepowiednie się nie sprawdzają, bo się sprawdzić nie mogły. Tak jak w Niemczech czy Austrii ograniczenie handlu nie powoduje takich efektów, jakimi nas straszono. Dziś pada kolejny mit, który rozpowszechniały głównie korporacje, które mają hipermarkety w Polsce, iż Polacy nie zaakceptują ograniczenia. Okazuje się, że (…) teraz można wyjść na ulicę i zobaczyć spacerujące rodziny z dziećmi po parkach i bulwarach. Stało się tak, jak przewidywaliśmy – powiedział Adam Abramowicz.

Sondaż potwierdził też poparcie dla obowiązujących od marca przepisów. Największe – ponad połowy badanych – jest wśród mieszkańców wsi. Aprobata w miastach dla ustawy zależy od ich wielkości – im mniejsza aglomeracja, tym większe poparcie.

Zgodnie z ustawą ograniczającą handel w niedziele, w tym roku w każdym miesiącu są dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia.

Od 1 stycznia 2019 r. handel będzie dozwolony tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od 2020 r. będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

RIRM

drukuj