Kolejna niedziela wolna od handlu

Już w najbliższą niedzielę 18 marca przypada kolejna niehandlowa niedziela. Tego dnia kontrolerzy z Państwowej Inspekcji Pracy będą znów kontrolować sklepy.

Miniona niedziela 11 marca była pierwszą niedzielą objętą zakazem handlu. W tym dniu zakupów nie można było zrobić ani w galeriach handlowych, ani w innych sklepach wielkopowierzchniowych. Zakaz nie dotyczył jednak aptek, stacji benzynowych, piekarni, kwiaciarni, gastronomii, sklepów z pamiątkami, z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi oraz placówek pocztowych. Zakupy można było też zrobić na dworcach czy lotniskach.

I tak też będzie i w niedzielę 18 marca, która jest drugą niehandlową niedzielą. W tym dniu nie zabraknie także kontrolerów z Państwowej Inspekcji Pracy, którzy będą sprawdzać czy prawo jest przestrzegane.

W minioną niedzielę otrzymali oni ponad 340 zgłoszeń o łamaniu zakazu. Inspektorzy nałożyli kilka mandatów karnych w wysokości 1 tys. zł m.in. w Poznaniu, Krakowie oraz Szczecinie. Równocześnie do sądu trafiły dwa wnioski o ukaranie handlowców w Poznaniu i Zielonej Górze.

Niektórzy właściciele sklepów próbowali także obejść zakaz. Np. w Zakopanem w trzech sklepach ze sprzętem sportowym na witrynach wywieszono szyld „usługi”. Miały one polegać na wypożyczaniu sprzętu. W rzeczywistości w placówce prowadzono jednak sprzedaż. Zgodnie z ustawą, od marca w każdym miesiącu sklepy będą czynne tylko przez dwie niedziele – pierwszą i ostatnią, w 2019 r. będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl