Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

W Polsce rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.  Koordynatorem akcji jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Celem Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym jest zwrócenie uwagi na potrzeby ludzi dotkniętych przestępczością. Co roku przypada on w okolicy 22 lutego, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw.

W najbliższych dniach w wybranych miejscach będzie można m.in. skorzystać z bezpłatnych porad prawnych.

– To kilka tysięcy miejsc na terenie całego kraju. Są to sądy, prokuratury, policja, adwokaci, organizacje poza rządowe i wiele instytucji, które w tym tygodniu w sposób intensywny włączą się w promocję. Dzięki temu można uzyskać informacje o tym, gdzie i jaką pomoc można uzyskać, jakie prawa mają osoby pokrzywdzone, a także jak unikać przestępczości – mówił Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

Przez cały rok osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłaszać się do placówek finansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości. To ponad 300 miejsc działających w całej Polsce, w których można uzyskać bezpłatną, szybką i profesjonalną pomoc. Wykaz placówek znajduje się na stronie Funduszu Sprawiedliwości.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem potrwa do 26 lutego.

RIRM

drukuj