PAP/EPA

Spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej

Na Węgrzech odbyły się rozmowy prezydentów Grupy Wyszehradzkiej. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda.

Kryzys wywołany przez białoruski reżim i pandemia były głównymi tematami spotkania prezydentów V4 w Budapeszcie. Wyrazili oni solidarność i zaoferowali wsparcie Polsce i państwom bałtyckim wobec kryzysu na granicy z Białorusią.

– Polska może liczyć ze strony pozostałych trzech państw na wsparcie polityczne, a także w postaci środków technicznych i sił policyjnych – zapewnił prezydent Węgier Janos Ader.

Dzisiaj Polska broni nie tylko swojej granicy, ale przede wszystkim strzeże granicy Unii Europejskiej, a także Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślał prezydent RP, Andrzej Duda.

– Cieszę się, że również nasi sojusznicy i najbliżsi współpracownicy, jakimi są państwa Grupy Wyszehradzkiej, są razem z nami w tej sytuacji – zaznaczył prezydent RP.

W tym roku przypada 30. rocznica powstania Grupy Wyszehradzkiej. Jak mówił polski prezydent, w ciągu tych 30 lat wspólnota pokazała swoją skuteczność.

– Dzisiaj nasze społeczeństwa zbliżają się poziomem życia do tego, jak żyje się w państwach na zachodzie Europy i z całą pewnością jest to także w ogromnym stopniu dorobek współpracy wyszehradzkiejwskazał Andrzej Duda.

Na szczycie V4 pojawiła się kwestia wyzwań ekonomicznych i dezinformacji. Podjęto też temat kryzysu klimatycznego. Jak akcentowała prezydent Słowacji, Zuzana Czaputova, to bardzo ważne, byśmy w obliczu zmian trzymali się razem.

– Żebyśmy razem pracowali w duchu założycieli Grupy Wyszehradzkiej, musimy budować jedność, bo dzięki temu jesteśmy mocni jak skała podkreśliła prezydent Słowacji Zuzana Czaputova.

Prezydent Słowacji akcentowała, że V4 musi współdziałać na unijnym forum. Jednak – jak przypomniał politolog, dr Marcin Krzyżanowski – Polska nie zawsze mogła liczyć na sojuszników z Grupy Wyszehradzkiej. Tak było w przypadku agresji Rosji na Ukrainę i zajęciem Krymu.

– Mieliśmy do czynienia z różnicą zdań i z różnicą podejścia, jeśli chodzi o sankcje gospodarcze w stosunku do Rosji, których zwolennikiem była strona polska, czasem wspierana przez Czechy, ale odmienne zdanie miały Węgry i Słowacja. Przy tym kryzysie widać, że możemy liczyć na naszych partnerów –  powiedział dr Marcin Krzyżanowski, politolog.

Trzeba pamiętać, że interesy poszczególnych państw V4 są różne – dodał dr Marcin Krzyżanowski. W ciągu najbliższych lat przed Grupą Wyszehradzką stoi ważne zadanie. To zbudowanie silnego Trójmorza, czyli poszerzenia układu czterech państw o kolejne – wskazał politolog dr Piotr Gawryszczak.

– Wtedy wzmocni się potencjał, jeśli chodzi o liczbę ludności i budżety państw tej grupy. Wtedy w Europie będzie kolejny nieformalny albo formalny twór, który będzie mógł mieć silny głos w dyskusji na temat przyszłości Europy czy Unii Europejskiej podkreślił politolog.

Region państw Grupy Wyszehradzkiej dynamicznie rozwija się na tle innych państw Unii Europejskiej i jego pozycja będzie rosła.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl