fot. twitter.com/MRiPS_GOV_PL

Minister M. Maląg o spotkaniu V4 na Węgrzech: Rozmawialiśmy m.in. o sytuacji po pandemii

Podsumowanie sytuacji po pandemii koronawirusa oraz omówienie działań na przyszłość było tematem poniedziałkowego spotkania ministrów pracy państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Budapeszcie – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Nawiązując do sytuacji gospodarczej, minister powiedziała: „Można powiedzieć, że wspólnym mianownikiem działań Grupy Wyszehradzkiej i każdego z państw z osobna była mocna interwencja państwa, aby wesprzeć ratowanie miejsc pracy”.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1450032281817583617

Wskazała, że w Polsce przekazano ponad 200 mld zł na ratowanie miejsc pracy, co pozwoliło uratować ponad 8 mln z nich. Jak podkreśliła, świadectwem tego, że te pieniądze zostały dobrze zainwestowane, jest stopa bezrobocia, która wynosi obecnie 5,6 proc., a według danych Eurostatu – 3,4 proc.

„Kiedy te dofinansowania są już powoli wygaszane, to przede wszystkim jest dobra dynamika rozwoju koniunktury gospodarczej w Polsce, dlatego też przez cały ten trudny czas nie były ograniczone w żadnej mierze programy społeczne; one były taką swoistą tarczą antykryzysową dla rodzin z małymi dziećmi, dla seniorów” – zaznaczyła, dodając, że dla seniorów wprowadzono 14. emeryturę, która wkrótce będzie wypłacana.

Jak powiedziała minister, tematem spotkania w Budapeszcie były też rozwiązania legislacyjne, szczególnie dotyczące pracy zdalnej oraz cyfryzacja.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1450073045004136450

W Polsce „wprowadzamy pracę zdalną na stałe do kodeksu pracy, jesteśmy na ścieżce legislacyjnej, zamknęliśmy już dialog ze stroną pracodawców i stroną społeczną, aby wypracować takie rozwiązania, które są dobre dla jednej i drugiej strony” – zaznaczyła.

Podkreśliła, że podczas pandemii nastąpiła cyfryzacja pewnych procesów. Nawiązując do programu „Dobry Start”, zaznaczyła, że już w tym roku rodzice składali wnioski o to świadczenie tylko drogą elektroniczną i było ono wypłacane tylko na konta, zaś od 1 stycznia 2022 ucyfrowiony zostanie także proces świadczenia „Rodzina 500 Plus”.

Dzięki temu na procesie obsługi tych programów „mamy potężne oszczędności”, które będą przeznaczane na nowe programy prorodzinne – zaznaczyła.

„W Polsce wprowadzamy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, a więc kolejne co do zasady 500 zł, ale już dla rodziców, którzy mają drugie i kolejne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia, aby pozwolić rodzicom łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym” – dodała.

Odnosząc się do wyzwań na przyszłość, powiedziała, że rozmawiano też o wspólnych działaniach państw Grupy Wyszehradzkiej odnośnie do Europejskiego Urzędu Pracy, żeby był on „instytucją informacyjną porządkującą pewne procesy” i żeby nie był nadmiernie zbiurokratyzowany. Dodała, że bardzo ważne jest także to, aby „przy kształtowaniu płacy minimalnej brać pod uwagę sytuację danego państwa”.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl