fot. Przemysław Keller / KPRP

W Belwederze odbyły się uroczystości z okazji Dnia Podchorążego

Obchodzimy Dzień Podchorążego. W uroczystościach w Belwederze udział wzięli Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, oraz – w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy – Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP.

Dzień Podchorążego został ustanowiony na pamiątkę Nocy Listopadowej . 191 lat temu, w nocy z 29 na 30 listopada, wybuchło Powstania Listopadowe , czyli największy narodowowyzwoleńczy zryw. Niestety zakończył się klęską Polaków. Ówczesny car Rosji Mikołaj I Romanow skomentował ten upadek słowami: „Nie wiem, czy będzie jeszcze, kiedy jaka Polska, ale tego jestem pewien, że nie będzie już Polaków”.

Polska, dzięki bohaterskiej postawie osób walczących o jej wolność, odrodziła się na nowo. W poniedziałek upamiętniono osoby, które poległy w Powstaniu Listopadowym. List na uroczystości wystosował prezydent RP Andrzej Duda. Odczytała go Grażyna Ignaczak-Bandych.

– Powstanie Listopadowe trwa w naszej pamięci historycznej jako symbol polskiego umiłowania wolności, jako przypomnienie, że nasze siły zbrojne oraz rzesze polskich patriotów nigdy się nie pogodziły i nie pogodzą z obcym dyktatem, zewnętrznymi działaniami godzącymi w niepodległość, bezpieczeństwo i nieskrępowany rozwój naszej Ojczyzny – napisał w liście odczytanym przez Grażynę Ignaczak-Bandych prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podziękował rektorom wyższych uczelni oficerskich za przygotowanie żołnierzy do służby w armii. W uroczystościach uczestniczył także Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1465357560337235971

– Polska jest bezpieczna wtedy, kiedy zarówno siły zbrojne, jak i służby, które stoją na straży bezpieczeństwa, są silne. Tak jest teraz, dlatego że konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie, rozwijając je liczebnie, wyposażając Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt i modernizujemy służby podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji – wskazał minister obrony narodowej.  

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1465352207059070980

Tylko bezpieczna Polska może się w pełni rozwijać – podkreślał Mariusz Błaszczak.

TV Trwam News

drukuj