twitter.com/PremierRP

Premier rozmawiał z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych na temat sytuacji geopolitycznej

Przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych spotkali się z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowy w Kancelarii Premiera dotyczyły sytuacji geopolitycznej, w tym kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. 

Rzecznik rządu Piotr Müller relacjonował po obradach, że odbywały się one w atmosferze dużego zrozumienia.

– Z całą pewnością w zasadniczej części zgadzamy się co do realnego ryzyka, które pochodzi ze strony wschodniej, zarówno jeżeli chodzi o kwestie związane z energetyką, organizowania ruchów migracyjnych, działań cybernetycznych, dezinformacyjnych, destabilizujących sytuację polityczną w Unii Europejskiej. Te wszystkie puzzle składają się w obraz pokazujący ryzyko, które w szczególności może urzeczywistnić się w najbliższych miesiącach, ponieważ mamy zbliżający się okres zimowy. Jest to okres niezwykle ważny, jeśli chodzi o stabilizację i bezpieczeństwo na terenie Ukrainy. Bezpieczeństwo w dostawie energii, gazu i węgla – podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik przekazał też, że rząd identyfikuje ryzyko zwiększenia migracji z terytorium Afganistanu za pośrednictwem kanału białoruskiego i rosyjskiego. Taki scenariusz – jak dodał – wydaje się być prawdopodobny, co może oznaczać kolejne ruchy na granicy Polski z Białorusią.

Piotr Müller stwierdził, że propozycje opozycji wpisują się w podejmowane przez rząd działania. Chodzi o m.in. umiędzynarodowienie tematu sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Premier RP Mateusz Morawiecki w minionym tygodniu odbył serię spotkań z europejskimi liderami, z którymi rozmawiał o aktualnych zagrożeniach geopolitycznych.

RIRM

drukuj