fot. Nasz Dziennik/Marek Borawski

Premier M. Morawiecki spotka się z sekretarzem stanu USA

Nord Stream 2 i wzmocnienie wschodniej flanki NATO – to główne tematy, jakie premier Mateusz Morawiecki poruszy podczas spotkania z Rexem Tillersonem.

Swoją wizytę w Polsce sekretarz stanu USA rozpoczął wczoraj wieczorem od spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że jego rząd chce zabiegać o zwiększenie obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce ze względów bezpieczeństwa.

– Agresywna polityka Rosji temu bezpieczeństwu zagraża. Stany Zjednoczone, jako nasz podstawowy, główny sojusznik, rozumieją coraz lepiej zagrożenia płynące ze Wschodu. Te zagrożenia manifestują się również w obszarze infrastruktury energetycznej, infrastruktury gazowej, czyli Nord Stream 2 – gazociągu północnego numer 2. Jeżeli on powstanie, to przesył gazu przez Ukrainę nie będzie już więcej konieczny. W związku z tym można wyobrazić sobie bardzo różne scenariusze. Chcę zwrócić bardzo mocno uwagę na ten fakt panu sekretarzowi Tillersonowi – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Podczas wizyty w Warszawie amerykański sekretarz stanu spotka się także z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Polska stolica to ostatni punkt rozpoczętej w niedzielę wizyty Rexa Tillersona w Europie. Wcześniej odwiedził on Londyn, Paryż oraz Davos.

RIRM

drukuj