fot. flickr.com

Posłowie PO przeszkoleni na wypadek wizyty CBA

Kierownictwo Platformy Obywatelskiej zorganizowało dla swoich parlamentarzystów szkolenie na temat przeszukań dokonywanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Politycy Platformy w połowie tygodnia wzięli udział w wykładzie, z którego mogli się dowiedzieć, co oznacza posiadanie immunitetu parlamentarnego oraz jak zachowywać się, gdy CBA np. chce przeszukać ich mieszkanie.

Szkolenie, jak podał tygodnik „Newsweek”, prowadził były prokurator specjalizujący się w ściganiu korupcji, adwokat Arkadiusz Matusiak.

W ocenie posła Kukiz’15 Pawła Grabowskiego powodem, dla którego PO organizuje takie szkolenia, jest to, że prawdopodobnie ma coś na sumieniu. Takie wykłady mają wyposażyć jej posłów w wiedzę, dzięki której będą mogli coś ukryć.

– Jeżeli Platforma robi szkolenia dla swoich posłów, to prawdopodobnie po to, by coś ukryć, jak ukryć albo jak się ukryć, jak uniknąć odpowiedzialności. To bardzo znamienne, że tego typu szkolenia są organizowane przez PO. To znaczy, że mają chyba coś na sumieniu – mówi poseł Paweł Grabowski.

Ze szkolenia, w którym uczestniczyli politycy PO, można było dowiedzieć się m.in., że CBA ma prawo przeszukać mieszkanie lub biuro posła, ale nie może zatrzymać niektórych rzeczy.

Mowa np. o telefonie. Jeśli leży on na biurku, agenci mogą go zabrać. Jeżeli jednak znajduje się np. w kieszeni polityka, wtedy CBA nie może go zatrzymać ze względu na chroniący parlamentarzystę immunitet. Podobnie jest np. z torebką.

RIRM/TV Trwam News

drukuj