By Marcin Zaleski - http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata?id=5274, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43386385

[TYLKO U NAS] Prof. W. Wysocki: Sztuka i kultura wzięła na siebie funkcjonowanie polskiej państwowości poza jej granicami. Tam kształtowała się polska świadomość

Sztuka i kultura wzięła na siebie funkcjonowanie polskiej państwowości poza jej granicami. Tam powstawały najpiękniejsze utwory. Tam kształtowała się polska świadomość, także ta, że jesteśmy narodem wybranym, który stworzony jest do wielkich celów – powiedział prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki, kierownik Katedry Historii XIX i XX wieku na Wydziale Nauk Historycznych UKSW, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dokładnie 191 lat temu w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Listopadowe. Gość „Aktualności dnia” wskazał, że wybuch tego powstania był momentem przełomowym. Zwrócił również uwagę, że w czasie Wielkiej Emigracji nie utracono polskiej kultury.

– To był okres romantyzmu polskiego, wielkiego przełomu w naszej świadomości. W Polsce zwieńczeniem romantyzmu było
Powstanie Listopadowe. Potem romantyzm w ramach Wielkiej Emigracji przeniósł się poza granice kraju, w której uczestniczyły polskie elity tworząc „Polskę poza Polską” –
zaznaczył.

Prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki zwrócił uwagę, że powstanie skierowane było przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Główną przyczyną jego wybuchu było nieprzestrzeganie przez carów Imperium Rosyjskiego postanowień konstytucji z 1815 roku.

Po klęsce Napoleona pod Moskwą, Księstwo Warszawskie stało się królestwem kongresowym, zwanym Królestwem Polskim, z własną konstytucją – jedyną w imperium rosyjskim. Polska była w tym czasie pod władzą cara rosyjskiego. Jednak po kilku latach car rosyjski złamał konstytucję. W związku z tym powstawały różnego rodzaju spiski. W konsekwencji aresztowano i zakazywano działalności różnych instytucji polskich – podkreślił historyk.

Z powodu upadku zrywu niepodległościowego nastąpiła Wielka Emigracja, a autonomia Królestwa Polskiego została ograniczona.

Kierownik Katedry Historii XIX i XX wieku na Wydziale Nauk Historycznych UKSW przypomniał słowa prof. Jerzego Łojka, który podkreślił, że Powstanie Listopadowe miało szansę zwycięstwa.

Prof. Jerzy Łojek, skupiając się na badaniach Powstania Listopadowego, nazwał je „powstaniem niespełnionych nadziei”. Udokumentował, jak wielkie były szanse – także przy pewnych sprzyjających koniunkturach międzynarodowych – na to, by powstanie mogło przynieść wielkie owoce, gdyby było dobrze poprowadzone – zaznaczył gość Radia Maryja.  

Całą rozmowę z udziałem prof. dr. hab. Wiesławem Janem Wysockiego z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl