fot. PAP/Radek Pietruszka

Prof. J. W. Wysocki: Nie otrzymaliśmy stosowanych odszkodowań za II wojnę światową

Historycy podkreślają, że Polska, tak jak Grecja, powinna domagać się reparacji jako ofiara II wojny światowej. Nie otrzymaliśmy stosowanych odszkodowań – stwierdził prof. Jan Wiesław Wysocki.

Rząd w Atenach na każdym korku zaznacza, że kwestia reparacji od Niemiec jest otwarta. Grecja ponownie wezwała Berlin do negocjacji w tej sprawie. Dziś mija 80 lat od momentu, gdy nazistowskie Niemcy najechały na Grecję.

Tematem reparacji w Polsce zajmował się parlamentarny zespół. Dalej czekamy na publikację końcowego raportu, który pokaże wielkość strat w wyniku niemieckiej agresji.

Prof. Jan Wiesław Wysocki podkreśla, że należy działać w tej sprawie zdecydowanie.

To jest sytuacja niezmienna, okoliczności są wciąż te same. Powinniśmy być zdecydowani i konsekwentni w naszych oczekiwaniach, podobnie jak Grecy. Jako ofiara powinniśmy otrzymać zadośćuczynienie – zaznacza prof. Jan Wiesław Wysocki.

Z szacunków parlamentarnego zespołu wynika, że straty, jakie ponieśliśmy, przekraczają kwotę 850 mld dolarów. Z kolei Grecka komisja parlamentarna oszacowała wielkość szkód na co najmniej 289 miliardów euro. Niemcy twierdzą, że sprawa reparacji wojennych jest zamknięta.

RIRM

drukuj