fot. twitter.com/arekmularczyk

[TYLKO U NAS] A. Mularczyk: Polska Fundacja Narodowa finansuje prace przygotowujące raport o stratach wojennych

Polska Fundacja Narodowa finansuje prace kilkunastu pracowników naukowych różnych polskich uczelni, rzeczoznawców, polskich naukowców, którzy przygotowują raport o stratach wojennych. (…) Zrobimy wszystko żeby to było dzieło, które będzie mogło w przyszłości być podstawą do działań międzynarodowych – mówił w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej, poseł Arkadiusz Mularczyk.

Polacy czekają na otwarcie ścieżki sądowej ws. reparacji wojennych ze strony niemieckiej.

Polityk zaznaczył, że „pod koniec ubiegłego roku grupa stu parlamentarzystów podpisała się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego, w którym wnioskowała,  żeby TK zbadał czy przepisy, które uniemożliwiają pozywanie państwa niemieckiego za szkody wynikające z II wojny światowej są zgodne z polską konstytucją”.

– W dniu dzisiejszym sytuacja jest taka, że obywatele polscy, którzy jeszcze żyją – czy też spadkobiercy ofiar zbrodni wojennych – nie mają i nie mieli nigdy żadnej ścieżki sądowej, jeśli chodzi o dochodzenie odszkodowań. Dlatego grupa stu parlamentarzystów taki wniosek do Trybunału złożyła i z nadzieją oczekujemy na wyznaczenie rozprawy, i rozstrzygnięcie tej sprawy przez TK. To jest sprawa niezwykle ważna. W innych krajach, jak we Włoszech, czy w Grecji, istnieje możliwość pozywania państwa niemieckiego przez osoby poszkodowane, czy nawet przez miasta, gminy poszkodowane w wyniku zbrodni wojennych, przed sądy tych krajów – powiedział Arkadiusz Mularczyk.

Gość Radia Maryja podkreślał, iż nie jest za późno, aby starać się o odszkodowania od strony niemieckiej za szkody z czasów II wojny światowej.

 – Do dzisiaj Niemcy płacą obywatelom wielu krajów świadczenia wynikające z II wojny światowej. Płacą renty Żydom, co miesiąc płacą także świadczenia obywatelom innych krajów Europy Zachodniej. Co więcej, nie tak dawno podano informacje prasowe, że trwają rozmowy z państwami afrykańskimi np. z Namibią, gdzie ponad sto lat temu dochodziło do masakr, które Niemcy dokonywali na ludności afrykańskiej. Dzisiaj trwają rozmowy o odszkodowaniu za mordy sprzed stu lat. […]Widzimy, że wszystkim płacą, ale Polsce nie chcą płacić – zauważył poseł.

Wniosek czeka na rozpatrzenie Trybunału Konstytucyjnego w kwestii uchylenia immunitetu państwowego państwa odpowiedzialnego za zbrodnie wojenne popełnione w Polsce.

– Dotychczas obywatele Polscy, jeżeli składali takie pozwy do sądów, to były one oddalane, a sprawy kończyły się umorzeniem. Zamykano tego typu sprawy z uwagi na to, że Niemcy chronione są immunitetem państwowym. Ludzie, którzy występowali z takimi pozwami, to najczęściej były ofiary II wojny światowej – podkreślił przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych.

Gość audycji „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że Niemcy celowo prowadziły taką politykę, żeby nie wypłacić odszkodowań wojennych.

– To była perfidna polityka, której celem było systemowe nie płacenie odszkodowań i temat trwa do dzisiaj. Ta sprawa musi być uregulowana. Temu też celowi służy nasz wniosek do TK. Czekamy z niecierpliwością na tę rozprawę, a najpierw wyznaczenie jej terminu. To jest niezwykle ważna sprawa, która do dzisiaj nie została w relacjach polsko-niemieckich uregulowana i załatwiona – zauważył poseł.

Arkadiusz Mularczyk wskazał, iż trwają prace nad raportem o polskich stratach wojennych.

– Polska Fundacja Narodowa finansuje prace kilkunastu pracowników naukowych różnych polskich uczelni, rzeczoznawców, polskich naukowców, którzy przygotowują raport o stratach wojennych. Jest to bardzo duże i wielkie dzieło obejmujące różne aspekty strat wojennych, strat materialnych, strat demograficznych, kwestie strat bankowości, i tych w kulturze, więc to będzie wielkie dzieło. Te prace trwają i są zaawansowane. Dzisiaj jest mi trudno powiedzieć, w którym miesiącu zakończymy prace nad raportem. Na pewno musimy w tej kadencji paramentu. Zrobimy wszystko żeby to było dzieło, które będzie mogło w przyszłości być podstawą do działań międzynarodowych  – podsumował.

Całą rozmowę z przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych Arkadiuszem Mularczykiem z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj