[TYLKO U NAS] Prof. Ryba: Wyrok włoskiego sądu ws. Niemiec daje potężny argument

Sąd włoski stawia konkretne i mocne warunki. (…) Dla nas wyrok ten jest o tyle korzystny, że daje potężny argument, bo Polacy jako ofiary są notorycznie obwiniani na różne sposoby o to, że byli zbrodniarzami wojennymi zaznaczył w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Mieczysław Ryba.

Historyk komentował decyzję włoskiego sądu, który nakazał rządowi Niemiec wypłatę odszkodowań tamtejszej gminie Roccaraso i rodzinom 128 ofiar hitlerowskiej masakry, do jakiej doszło między 16 a 21 listopada 1943 roku. W sumie chodzi o ponad 6 mln euro.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił też uwagę, że skala ludobójstwa w Polsce w czasie II wojny światowej była nieporównywalnie większa niż ta, która miała miejsce we Włoszech.

Na naszych ziemiach mieliśmy do czynienia z programowym, masowym ludobójstwem na obywatelach polskich, włącznie z obozami koncentracyjnymi, gdzie dokonano zbrodni przeciwko ludzkości. To był planowy pomysł na to, aby ten naród zniknął z powierzchni ziemi. Tego wymieniać nie sposób i nie było przecież żadnego zadośćuczynienia – podkreślił wykładowca KUL i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Nie było wręcz poczucia winy, ponieważ utarło się w przestrzeni świata Zachodu, że mamy do czynienia z Polakami jako „nazistami” i tego się już znosić nie dało. […] To, co się stało we Włoszech, który stawia konkretne warunki Niemcom, jest zatem doskonałym przykładem dla nas, że można i trzeba – dodał historyk.

Całą rozmowę z prof. Mieczysławem Rybą w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl