Francja: Marokańczyk oskarżony ws. próby ataku w pociągu Thalys w 2015 r.

Marokańczyk, podejrzany o udział i przygotowanie udaremnionego ataku z sierpnia 2015 r. w pociągu Thalys relacji Amsterdam-Paryż, został przewieziony z Niemiec do Francji i oskarżony o współudział w usiłowaniu zabójstwa – poinformowały w piątek AFP źródła sądowe.

25-letni Reduane Sebbar, krewny Abdelhamida Abaauda, domniemanego organizatora ataku w pociągu i głównego organizatora zamachów z 13 listopada 2015 r. w Paryżu, został zatrzymany w Niemczech pod koniec 2016 roku.

Francuskiemu wymiarowi sprawiedliwości został przekazany 26 października br. na mocy wydanego przed trzema miesiącami Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) – precyzują źródła sądowe, na które powołuje się AFP.

Marokańczyk został oskarżony o „współudział w usiłowaniu zabójstwa” i „spisek terrorystyczny”.

Według śledztwa prowadzonego w Niemczech, Sebbar jest uważany za członka „ścisłego kręgu” Abaauda, z którym odbył kilka podróży do Europy. Jest podejrzany o to, że wiedział o planach dżihadystycznych ataków – pisze AFP.

21 sierpnia inny Marokańczyk, Ajub El Hazzani, uzbrojony w kałasznikowa, otworzył ogień w pociągu jadącym z Amsterdamu do Paryża, tuż po przekroczeniu granicy belgijsko-francuskiej. Nim obezwładnili go pasażerowie, ranił dwie osoby.

W grudniu 2016 r. El Hazzani przyznał się w więzieniu, że zamachu dokonał na polecenie Abaauda, głównego organizatora paryskich zamachów z 2015 r., zastrzelonego pięć dni później przez francuską policję w Saint-Denis. W zamachach we francuskiej stolicy śmierć poniosło 130 osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl