fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Min. P. Mucha: Nie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, tylko z kryzysem politycznym świadomie wywołanym przez reżim A. Łukaszenki

Nie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, tylko mamy do czynienia z kryzysem politycznym świadomie wywołanym przez reżim Alaksandra Łukaszenki (świadczą o tym także propaganda i ostatnie wypowiedzi Aleksandra Łukaszenki). To jest działalność, która ma na celu destabilizację Unii Europejskiej, nie tylko destabilizację Polski. Nie mówimy o sytuacji uchodźców, tylko mówimy o migrantach, którzy zostali przywiezieni na Białoruś pod fałszywym pretekstem, że bezpośrednio z Białorusi będą mogli przez Polskę przejechać do państw Europy Zachodniej, w szczególności do Niemiec – mówił minister Paweł Mucha, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Reżim Alaksandra Łukaszenki podejmuje kolejne działania propagandowe, by zatrzymać migrantów na terytorium Białorusi. Polska dyplomacja reaguje. W ciągu tygodnia premier Mateusz Morawiecki odwiedził 11 państw i rozmawiał z kilkunastoma przywódcami. [czytaj więcej]

Aleksander Łukaszenka, podczas spotkania dotyczącego kwestii bezpieczeństwa wojskowego w resorcie obrony, oskarżył Polskę i Litwę o „zabijanie migrantów i chęć rozbicia Unii Europejskiej”.

Minister Paweł Mucha zwrócił uwagę, że prezydent Andrzej Duda jest bardzo aktywny, jeśli chodzi o zainteresowanie i działanie w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

– Pan prezydent jest bardzo aktywny w tym zakresie. Wiemy, że poza spotkaniami i rozmowami, które mają miejsce z NATO, chociażby wizyta pana prezydenta w kwaterze głównej NATO i rozmowa z Jensem Stoltenbergiem , sekretarzem generalnym NATO. Pan prezydent jest w stałym kontakcie z prezydentami państw Grupy Wyszehradzkiej  [więcej] – powiedział gość Radia Maryja. 

Doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy podkreślił, że prezydent bardzo aktywnie utrzymuje kontakt z partnerami zachodnimi.

– Odbywają się rozmowy telefoniczne, ale także są bezpośrednie rozmowy (z prezydentem Francji , z prezydentem Niemiec czy z prezydentem Ukrainy). Pan prezydent, bazując na sprawach bezpieczeństwa, przedstawia wiedzę, którą ma w związku z monitorowaniem na bieżąco sytuacji na granicy, ale też utrwala to wspólne stanowisko, które – jak wiemy – jest wspólnym stanowiskiem i Unii Europejskiej, i NATO . Wskazujemy na bieżące zagrożenia i podtrzymujemy solidarność z innymi. Działania pana prezydenta oraz działania podejmowane przez pana premiera Mateusza Morawieckiego, przez polski rząd, przez naszą służbę zagraniczną pozwoliły doprowadzić do sytuacji solidarności, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo granicy – wskazał Paweł Mucha.

– Fizycznie bezpieczeństwo zapewniają funkcjonariusze Straży Granicznej , żołnierze Wojska Polskiego oraz funkcjonariusze Polskiej Policji za co jesteśmy im ogromnie wdzięczni i którym bezpośrednio na granicy dziękował pan prezydent – dodał.

Blisko 900 obywateli Białorusi jest więzionych przez Alaksandra Łukaszenkę, gdyż chcieli, by ich kraj był wolny i demokratyczny; wyrażam solidarność ze wszystkimi ofiarami łukaszenkowskiej dyktatury – oświadczył w sobotę prezydent Andrzej Duda. [więcej]

– Jeżeli cudzoziemiec znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej, mamy na względzie aspekt humanitarny i zabezpieczenie podstawowych potrzeb. W placówkach Straży Granicznej są koordynatorzy i jest przygotowana odpowiednia pomoc. Bezpośrednia pomoc z zabezpieczeniem medycznym jest zapewniana. (…) Nie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, tylko mamy do czynienia z kryzysem politycznym świadomie wywołanym przez reżim Aleksandra Łukaszenki (świadczą także o tym propaganda i ostatnie wypowiedzi Aleksandra Łukaszenki). To jest działalność, która ma na celu destabilizację Unii Europejskiej, nie tylko destabilizację Polski. Nie mówimy o sytuacji uchodźców, tylko mówimy o migrantach, którzy zostali przywiezieni na Białoruś pod fałszywym pretekstem, że bezpośrednio z Białorusi będą mogli przez Polskę przejechać do państw Europy Zachodniej, w szczególności do Niemiec – powiedział gość Radia Maryja.

Prezydent Andrzej Duda w swoich działaniach skupia się przede wszystkim na bezpieczeństwie wszystkich polskich obywateli.

– Oczekujemy, że jest pełne wsparcie dla tych, którzy każdego dnia i każdej nocy bronią bezpieczeństwa naszego państwa, którzy pełnią służbę na granicy (polsko-białoruskiej – red.) – podsumował doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Całą rozmowę z udziałem ministra Pawła Muchy w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl