fot. PAP/Marcin Bednarski

Kolejne spotkanie S. Piotrowicza i P. Muchy ws. reformy sądownictwa – po rozpatrzeniu wzajemnych propozycji

Kolejne spotkanie na linii Prawo i Sprawiedliwość – Pałac Prezydencki ws. reformy sądownictwa odbędzie się po tym, gdy strony rozpatrzą wzajemne propozycje. Takie ustalenia padły podczas wczorajszej rozmowy telefonicznej wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy z posłem Stanisławem Piotrowiczem, przewodniczącym sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.  

Posłowie PiS szczególnie oczekują stanowiska Kancelarii ws. drugiego kroku wyboru sędziów do KRS. Dotychczas pojawiło się kilka wariantów, jednak propozycje nie zostały zaakceptowane.

Jedna z nich zakładała, że to prezydent będzie wskazywał sędziów do KRS w przypadku, gdy nie zostanie spełniony warunek 3/5.

Kancelaria Prezydenta wypracowała nowe rozwiązania, jednak nie zostały one jeszcze ujawnione –  mówi poseł Stanisław Piotrowicz.

– Z naszej strony padło kilka propozycji, m.in. deklaracja, ze jesteśmy skłonni postąpić w ten sposób, aby zagwarantować, żeby część sędziów do KRS wskazała opozycja. Padały z naszej strony nawet propozycje, że wobec tego ugrupowanie rządzące ograniczy się do wyłonienia 9 kandydatów, a 6 kandydatów wskaże i wybierze opozycja. Ale i to rozwiązanie nie spotkało się z akceptacją pana prezydenta i podczas ostatnich rozmów padła deklaracja, że pan prezydent przygotuje własną, nową propozycję. Podobno ta propozycja jest, ale ja jej jeszcze nie widziałem – zaznacza Stanisław Piotrowicz.

Ostatnie spotkanie prezydenckiego ministra Pawła Muchy z posłem Stanisławem Piotrowiczem odbyło się w ubiegłym tygodniu.

Rozmowy w Pałacu Prezydenckim trwały blisko cztery godziny. Politycy spotkali się po raz drugi, aby dyskutować na temat sądownictwa.

RIRM

drukuj