Rozpoczęło się spotkanie marszałka Senatu z Pawłem Muchą ws. referendum

W środę o godz. 16.30 w Senacie rozpoczęło się spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą. Tematem rozmowy ma być referendum konsultacyjne dotyczące zmian w konstytucji.

We wtorek marszałek Stanisław Karczewski powiedział PAP, że z Pawłem Muchą będzie rozmawiać na temat planowanego referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji i szukać kompromisu. Jak dodał, do rozważenia są kwestie terminu i pytań.

„Mam wątpliwości co do zaproponowanego terminu referendum. Będę jeszcze szukał kompromisu w tej sprawie” – podkreślił.

Wcześniej marszałek Senatu deklarował, że nie jest zwolennikiem łączenia referendum konstytucyjnego z wyborami samorządowymi i przypadającą w tym dniu 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na środowym briefingu w Senacie marszałek powiedział, że podczas spotkania „będziemy się przekonywać do swoich argumentów, myślę, że dojdziemy do porozumienia”.

Marszałek powiedział, że skłania się ku temu, aby referendum się odbyło, ponieważ – według niego – „jest ono potrzebne”.

„Potrzebna jest debata wokół konstytucji, potrzebna jest zmiana konstytucji, więc rozpoczęcie tej dyskusji, debaty w roku jubileuszu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jest bardzo dobrą inicjatywą” – ocenił w środę Stanisław Karczewski.

Podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja prezydent Duda ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji. Prezydent chciałby, aby odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2018 r. albo trwało dwa dni – 10 i 11 listopada. Obywatele mieliby odpowiedzieć na ok. 10 pytań, sformułowanych na podstawie wcześniejszych konsultacji społecznych, które określą kierunki zmian w ustawie zasadniczej.

Prezydent zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum, mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji, odbyło się 11 listopada 2018 r. Jego zdaniem, Polacy powinni się w nim wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa – m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej.

11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

PAP/RIRM

drukuj