fot. visegradgroup.eu/pl

Brno: W czwartek spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej

Konsultacja stanowisk wobec propozycji wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 i projektu Europejskiego Funduszu Odbudowy będą wśród tematów jutrzejszego spotkania szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Brnie. Polskę reprezentować będzie premier Mateusz Morawiecki.

Spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Brnie ma dotyczyć zaproponowanego przez Komisję Europejską wieloletniego budżetu Unii Europejskiej oraz funduszu odbudowy, którego realizacja może napotkać na problemy chociażby podczas konsultacji tej sprawy na linii Parlament Europejski – Rada Unii Europejskiej. Dla Polski bardzo ważną kwestią jest tutaj ochrona polityki spójności oraz Wspólnej Polityki Rolnej w przyszłej siedmiolatce.

Przed prezydencją niemiecką niezwykle istotne jest również podejście państw członkowskich Unii Europejskiej do problemu transformacji energetycznej. Postulowany przez Komisję Europejską punkt osiągnięcia neutralności klimatycznej Unii do roku 2050 spotkał się już wcześniej z otwartą krytyką głoszoną np. przez niektórych polskich polityków – mówi były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego europoseł Ryszard Czarnecki.

– Aby jak najwięcej uzyskać dla Polski w ramach planu odbudowy, musimy współpracować w sprawie naszego regionu i nie tylko. My jesteśmy bardzo zadowoleni, że te pierwszą bitwę o pieniądze wygraliśmy, że jesteśmy na trzecim miejscu w UE, a np. Węgrzy dostali dwa razy mniej niż Portugalia, mimo że mają bardzo podobna liczbę ludności. Teraz trzeba to skoordynować tak, aby np. Węgrzy z takimi krajami, które są niezadowolone, jak Holandia, Szwecja, Austria, Dania, żeby nie wywróciły tej finansowej łodzi. Stąd właśnie szczyt w Brnie. Nie ma co ukrywać zresztą różnic, bo różnią nas chociażby kwestie Zielonego Ładu i polityki klimatycznej – zaznacza Ryszard Czarnecki.

Pytanie, czy stanowiska poszczególnych krajów Grupy Wyszehradzkiej nie wywołają zamętu podczas przyszłej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Na 17 czerwca zaplanowano debatę w sprawie przygotowań do ważnego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, mając na uwadze właśnie wieloletni budżet Unii.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl