fot. Krystian Maj/KPRM

Pilne spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej wsparli Czechy w konflikcie dyplomatycznym z Rosją. Szefowie rządów V4 wydali w tej sprawie specjalną deklarację.

Pilne spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej zostało zwołane przez premiera Mateusza Morawieckiego.

– Spotkanie #V4 ma na celu omówienie sytuacji w obliczu eskalacji działań w ostatnich tygodniach ze strony Federacji Rosyjskiej, ostatnich wydarzeń w stosunkach czesko-rosyjskich oraz wyrażenie solidarności i poparcia dla działań podejmowanych przez Republikę Czeską – oznajmiła na Twitterze Kancelaria Premiera.

Czechy wydaliły 70 rosyjskich dyplomatów z ambasady w Pradze. Działania te zostały podjęte po ujawnieniu informacji, że rosyjski wywiad GRU miał stać za wybuchem w składzie amunicji w Vrbieticach w 2014.

– Czeska reakcja na to, że rosyjscy agenci brali udział w zamachu na jeden z obiektów w Czechach była dość oczywista, natomiast należy pamiętać o drugiej stronie tego medalu – wskazał politolog Marcin Adamczyk.

Jak mówił, owa druga strona medalu to fakt, że czeski rząd, wiedząc o tej sprawie wcześniej, zdecydował się na negocjacje z Rosją ws. zakupu szczepionek przeciwko koronawirusowi.

– Nie możemy być pewni, jaki kierunek przyjmie czeska polityka wobec Rosji. Czeski rząd zaapelował do sojuszników z NATO o solidarność wobec jego postawy względem Rosji. Natomiast Czesi (w przeciwieństwie do nas) nie mają konfliktu interesów z Rosją i nie możemy spodziewać się, że to będzie trwała zmiana w czeskiej polityce – zaznaczył politolog.

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej wydali specjalną deklarację solidarności z Republiką Czeską.

„Wraz z premierem Czech zdecydowanie potępiamy bezprawne i brutalne działania rosyjskich agentów wywiadu. Nie pozwolimy, aby te działania podzieliły Europę. Państwa Grupy Wyszehradzkiej są zdeterminowane, by wspólnie z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej podjąć działania na rzecz wzmocnienia naszej odporności” – czytamy w deklaracji.

– Dzisiejsza wideokonferencja oraz wspólna deklaracja premierów w sprawie rosyjskich aktów sabotażu  w Czechach pokazuje, że Grupa Wyszehradzka pod polskim przewodnictwem jest zjednoczona i solidarna w tych trudnych czasach. Pokazuje, że jest to format, który działa aktywnie, który potrafi elastycznie dopasować swoje funkcjonowanie do zmieniającego się, wymagającego kontekstu międzynarodowego – mówił wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Premierzy, jak poinformował wiceminister spraw zagranicznych, rozmawiali także o niepokojonych działaniach Rosji z ostatnich tygodni, takich jak koncentracja wojsk na granicy z Ukrainą.

– Dotychczasowe działania poszczególnych państw pokazują, w jaki sposób powinnyśmy reagować na te wielowymiarowe eskalacje. Dzisiaj premierzy w gronie państw V4 spotkali się, by z jednej strony wspólnie wyrazić solidarność z Czechami, ale także zastanowić się, jak dalej działać, jak reagować i do czego namawiać pozostałych sojuszników. Rozmawiano o tym, by działać długofalowo, w sposób kompleksowy. Rozmawiano także o tym, jak zapobiec jeszcze większemu uzależnieniu Europy od Rosji w wymiarze energetycznym, jak przekonać partnerów niemieckich, że budowa Nord Stream 2 jest projektem szkodliwym – zwrócił uwagę Szymon Szynkowski vel Sęk.

W rozmowie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej po raz pierwszy uczestniczył  Eduard Heger, który 1 kwietnia 2021 r. objął stanowisko premiera Słowacji.

TV Trwam News

drukuj