fot. PAP/EPA

Turcja: Rosja przeprowadza czystki w Syrii

Turcja zarzuca Rosji czystki etniczne w syryjskiej prowincji Latakia. Ankara twierdzi, że wypędzają stamtąd Turkmenów i tamtejszych sunnitów w celu ochrony położonych tam rosyjskich i syryjskich baz. Informację podał turecki premier Ahmet Davutoglu.

„Rosja próbuje dokonać czystek etnicznych w północnej Latakii. Chce zmusić do wyjazdu całą turkmeńską i sunnicką ludność, która nie ma dobrych relacji
z reżimem. Zamierzają etnicznie oczyścić ten teren tak, żeby chronione były bazy reżimu i rosyjskich wojsk w Latakii i Tartusie” – powiedział Ahmet Davutoglu przedstawicielom zagranicznych mediów w Stambule.

Do pogorszenia stosunków między Moskwą a Ankarą doszło po zestrzeleniu 24 listopada przez Turcję rosyjskiego bombowca Su-24 na pograniczu turecko-syryjskim.

W odpowiedzi na strącenie samolotu, który zdaniem Ankary wtargnął w turecką przestrzeń powietrzną, a w opinii Kremla pozostawał w syryjskiej strefie lotów, Moskwa wprowadziła embargo na szereg tureckich produktów żywnościowych. Zawiesiła również współpracę międzypaństwową w sferze gospodarczej oraz naukowo-technicznej.

Premier Turcji zadeklarował gotowość do współpracy z Rosją, aby w przyszłości uniknąć tego rodzaju incydentów jak strącenie samolotu.

PAP/RIRM

drukuj