fot. flickr.com

Turecka straż nie pozwoliła 40 syryjskim migrantom przedostać się do Grecji

Turecka straż przybrzeżna powstrzymała czterdziestu syryjskich migrantów przed nielegalnym przedostaniem się do Grecji – poinformowały tureckie władze, na które powołuje się agencja Associated Press.

Jak poinformowała turecka straż przybrzeżna, migranci, a wśród nich 18 dzieci, zostali zatrzymani w piątek u wybrzeży prowincji Izmir na zachodzie Turcji.

Z filmu nagrywanego z łodzi straży przybrzeżnej wynika, że grupa płynęła na pontonie. Gdy jednostka straży zbliżała się do pontonu, jeden ze znajdujących się w nim mężczyzn wstał i na krótko zbliżył dziecko do tafli wody, podczas gdy drugi wznosił ręce do modlitwy – pisze AP. Następnie tureckie służby zatrzymały ponton i przeniosły migrantów na swoją jednostkę.

W zeszłym roku Turcja i Unia Europejska podpisały porozumienie w sprawie zahamowania fali nielegalnej migracji do Grecji, a zatem do Unii Europejskiej. Przewiduje ono wydalanie do Turcji wszystkich migrantów, którzy nielegalnie przedostali się do Grecji, przy czym za każdego odesłanego syryjskiego uchodźcę może udać się legalnie i bezpośrednio do UE z Turcji inny Syryjczyk.

Turcja przyjęła łącznie 3 mln Syryjczyków, którzy uciekli przed trwającą od 2011 roku wojną domową.

PAP/RIRM

drukuj