fot. youtube.com

Podkarpackie: Straż Graniczna zatrzymała czterech Turków, którzy przeszli „zieloną granicę”

Czterech obywateli Turcji, którzy z Ukrainy przekroczyli tzw. zieloną granicę do Polski, zatrzymał Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Ich celem były kraje Europy Zachodniej – poinformowała rzeczniczka BiOSG mjr Elżbieta Pikor.

Zaznaczyła, że do zatrzymania czterech obywateli Turcji, którzy nielegalnie przekroczyli pieszo polsko-ukraińską granicę, doprowadziła współpraca polskiej i ukraińskiej straży granicznej. Strona ukraińska zawiadomiła w środę dyżurnego oficera placówki SG w Lubaczowie o podejrzanych śladach na granicy w okolicach Cetyni (pow. lubaczowski).

„Już po kilku minutach przebywający w tym rejonie patrol SG zauważył ukrywających się w gęsto zalesionym terenie czterech mężczyzn, którzy na widok strażników granicznych usiłowali zbiec. Na miejsce wezwano wsparcie, dzięki czemu szybko zatrzymano uciekinierów” – przekazała mjr Elżbieta Pikor.

Okazało się, że zatrzymani obcokrajowcy to obywatele Turcji w wieku 19-33 lat.

„Mieli przy sobie paszporty, na podstawie których legalnie przybyli do Odessy na Ukrainie. Pociągiem dotarli do Lwowa i dalej taksówką w rejon granicy. Przekroczyli ją pieszo. Jak przyznali, chcieli dostać się na najbliższą stację kolejową i dalej przemieszczać się pociągiem. Ich zamiarem było osiedlenie się w państwach Europy Zachodniej” – dodała rzeczniczka BiOSG.

Wszyscy czterej usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa nielegalnego przekroczenia granicy, do których się przyznali.

W ramach readmisji zastali przekazani na Ukrainę. Ponadto otrzymali też na okres trzech lat zakaz wjazdu do państw strefy Schengen.

Mjr Elżbieta Pikor podała statystyki, z których wynika, że w tym roku podkarpaccy strażnicy graniczni zatrzymali już 84 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę do Polski z Ukrainy i Słowacji w celach migracyjnych.

Wśród zatrzymanych cudzoziemców najliczniejszą grupę stanowią obywatele Iraku, Turcji i Afganistanu. Ich ostatecznym celem były kraje Europy Zachodniej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl