fot. PAP/Radek Pietruszka

Solidarna Polska złożyła projekt ws. zawieszenia funkcjonowania w Polsce systemu ETS

Solidarna Polska złożyła dziś w Sejmie poselski projekt ustawy, który ma zmierzać do zawieszenia funkcjonowania w Polsce unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS). To rozwiązanie pozwoli na obniżenie cen energii i ciepła – mówił szef tej partii, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

O złożeniu projektu poinformowali w środę posłowie Solidarnej Polski.

„Ten projekt jest już u pani marszałek Sejmu i zakłada zwolnienie z obowiązku kupowania szkodliwych pod względem obciążenia finansowego uprawnień CO2. (…) Nieprzewidywalny i szkodliwy system, który doprowadza do utraty suwerenności. Doprowadza do zmniejszania roli w miksie energetycznym węgla. My chcemy jako Solidarna Polska stawiać na bezpieczeństwo energetyczne i na budżety polskich rodzin. Abyśmy byli bezpieczni, a polska gospodarka nie była okradana przez podatek europejski” – oświadczył wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Szef Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślał, że powodem wysokich cen prądem – jego zdaniem – jest „polityka energetyczna UE, której patronował Donald Tusk”.

„Zgodzili się politycy z PO na zaostrzenie pakietu klimatyczno-energetycznego, czyli wprowadzenie de facto podatku europejskiego od prądu i ciepła, który wywindował do tak wysokiego poziomu i będzie rósł dalej jeśli ETS nie zostanie zawieszony” – mówił minister sprawiedliwości.

Zdaniem Zbigniewa Ziobry, aby „dokonać dobrej zmiany w gospodarce” należy zawiesić system ETS.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować bitwę o interesy naszych rodaków. Dlatego składamy dzisiaj ten projekt do laski marszałkowskiej. To jest projekt Solidarnej Polski. W tej sprawie jest różnica zdań pomiędzy Solidarna Polska a PiS. Ale jesteśmy w dialogu i mam nadzieję, że przekonamy do tego projektu koleżanki i kolegów z PiS i pana premiera” – wskazał Prokurator Generalny.

Szef resortu wskazał, że sensem proponowanego rozwiązania jest likwidacja kosztów, co będzie miało pozytywny wpływ dla całej gospodarki i obniży ceny energii i ciepła.

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji powstał w 2005 r. Limituje on ilość CO2, która może być emitowana przez energochłonne sektory przemysłu, producentów energii i linie lotnicze. UE określa całościowy pułap uprawnień do emisji, a przedsiębiorstwa uprawnienia te dostają lub kupują, mogą też sprzedawać je innym podmiotom należącym do systemu. Jedno uprawnienie daje możliwość emisji jednej tony CO2. Zgodnie z ustawą o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych operator statku powietrznego albo prowadzący instalację musi sporządzać raport na temat wielkości emisji sporządzony za poprzedni rok okresu rozliczeniowego.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl