fot. wikipedia.org

Jest śledztwo ws. prywatyzacji Ciech S.A.

Warszawska Prokuratura Apelacyjna wszczęła śledztwo dotyczące możliwych nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciech-u S.A. – poinformował rzecznik prokuratury. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła Solidarna Polska.

Wniosek posłów został skierowany po doniesieniach mediów, że Skarb Państwa mógł sprzedać w niekorzystny sposób akcje spółki Ciech, narażając się na utratę kilkudziesięciu miliardów złotych.

– Sprawa jest o tyle ciekawa, że – po pierwsze – akcje tej spółki zostały sprzedane po bardzo niskiej wartości. Od czasu sprzedaży wartość akcji Ciech-u prawie dwukrotnie wzrosła. To pokazuje skalę ewentualnych strat Skarbu Państwa w wyniku tej prywatyzacji. Należy także pamiętać o tym, że wtedy, kiedy sprzedaje się pakiet kontrolny akcji jakiejkolwiek spółki, zawsze powinien być on znacznie wyżej wyceniany, niż przeciętna wartość akcji spółki. W tym wypadku tak się nie stało – tłumaczy Zbigniew Ziobro.   

Prywatyzację Ciech-u przeprowadzono w połowie 2014 r. Firmę przejęła spółka kontrolowana przez jednego z najbogatszych Polaków – Jana Kulczyka.

RIRM

drukuj