fot. flickr.com

Wprowadzane są zmiany w projekcie ustawy o podatku obrotowym

W ciągu 2 tygodni powstaną nowe założenia do projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej – zapowiedział poseł PiS Adam Abramowicz.

Mają one trafić do konsultacji w dwóch wersjach – popieranej przez posłów z Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego oraz firmowanej przez Ministerstwo Finansów. Obie wersje mają się nieco różnić.

W wersji poselskiej będzie jedna stawka podatku (0,9 proc.), a kwota wolna w wysokości 200 mln zł. Nie będzie też odmiennych stawek w soboty i niedziele.

Druga wersja będzie dopuszczać cztery stawki podatkowe i kwotę wolną na poziomie 18 mln zł. Będzie ona zbliżona do propozycji resortu finansów z 2 lutego bieżącego roku.

Poseł Adam Abramowicz, szef Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego powiedział, że zostały także wzięte pod uwagę wszystkie zastrzeżenia kupców związane z franczyzą.

– Będą spełnione wszystkie postulaty kupców. Nie będzie tego zapisu. Nie będzie też zróżnicowania stawki, jeśli chodzi o soboty i niedziele, tak jak było konsultowane w tej propozycji. W niedziele i tak pewnie wkrótce będzie ograniczony handel, bo już są zbierane podpisy pod projektem obywatelskim, a więc ten problem będzie przez tę ustawę załatwiony. Odstępujemy od opodatkowania handlu internetowego z zagranicy. Przynajmniej na razie trzeba będzie wypracować bardziej skuteczne metody złapania tego podatku od handlu, a więc chcemy teraz szybko wprowadzić proste rozwiązania podatkowe, żeby już te prace zakończyć – podkreślił poseł Adam Abramowicz.

Koordynowanie prac nad projektem w resorcie finansów przejął nowy wiceminister Wiesław Janczyk, jednocześnie poseł PiS-u.

Podatek od sprzedaży detalicznej ma pomóc małym polskim sklepom. Pieniądze z podatku miały sfinansować sztandarowy program rządu „Rodzina 500 plus”.

RIRM

drukuj