fot. twitter.com

Ostrołęka: małżeństwo emerytów oszukane metodą „na policjanta” straciło ponad 150 tys. zł

Małżeństwo emerytów oszukane przez fałszywego policjanta przekazało przestępcom ponad 150 tys. zł w ramach rzekomego poręczenia majątkowego dla członka rodziny. Trwa postępowanie w tej sprawie – przekazała ostrołęcka prokuratura.

O sprawie poinformowano w piątek na stronie Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, która jednocześnie zwróciła się z apelem do mieszkańców tego miasta „o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku nawiązania kontaktów telefonicznych przez osoby podające się za funkcjonariuszy policji lub innych służb, którzy proszą o przekazanie pieniędzy lub informują o prowadzonych akcjach policyjnych”.

„W przypadku zaistnienia podobnych sytuacji należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji” – podkreślono.

Postępowanie w sprawie opisanej w komunikacie wszczęto 1 kwietnia br., gdy do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce zgłosiło się małżeństwo emerytów. Powiadomili oni, że telefonicznie skontaktował się z nimi mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. Mężczyzna ten oznajmił, iż członek ich rodziny spowodował wypadek drogowy, a sprawę karną prowadzi prokuratura.

„Powiedział, że osoba dla nich najbliższa potrzebuje natychmiastowej pomocy materialnej z ich strony. Poinformował, że zachodzi konieczność wpłacenia poręczenia majątkowego w kwocie 300 tys. zł. Brak wpłaty tej kwoty spowoduje umieszczenie członka rodziny w areszcie śledczym” – zrelacjonowała prokuratura zachowanie sprawcy.

W komunikacie dodano, że sprawca ten, aby „uwiarygodnić informację opisał dokładnie okoliczności zdarzenia, ze szczegółami opisał osobę z rodziny, która miała doprowadzić do wypadku oraz powiązania rodzinne pomiędzy rzekomym sprawcą wypadku a zgłaszającymi, zaś podczas przeprowadzonych rozmów, wprowadzał atmosferę napięcia i konieczności natychmiastowego działania”.

„Pokrzywdzeni chcąc pomóc członkowi rodziny, na poczet rzekomego poręczenia majątkowego, przekazali współdziałającej ze sprawcą osobie kwotę ponad 150 tys. zł” – zaznaczyła prokuratura.

Dodała, że później okazało się, że żaden z członków rodziny małżeństwa emerytów nie spowodował wypadku drogowego, nie jest prowadzone postępowanie karne i nie zachodzi potrzeba wpłaty kwoty poręczenia majątkowego w celu uniknięcia aresztu tymczasowego.

„Aktualnie Komenda Miejska Policji w Ostrołęce prowadzi czynności procesowe mające na celu ustalenie sprawców przestępstwa i pociągnięcie ich do odpowiedzialności karnej” – zapewniono w komunikacie. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce.

PAP

drukuj